Bajden ne želi da isključi slanje američke vojske u Tajvan u slučaju sukoba Pekinga i Tajpeja
Američki predsednik je odbio da isključi američko vojno učešće u slučaju sukoba između Tajpeja i Pekinga
Američki predsednik Džo Bajden odbio je da kaže kako će njegova nacija braniti Tajvan od vojske Pekinga, ali ne bi „isključio“ da pošalje čizme na kinesko ostrvo koje se zalaže za nezavisnost.
Tajvan su podržavale uzastopne vlade u Vašingtonu, čak i nakon što su SAD zvanično priznale Narodnu Republiku Kinu 1979. Ostrvo je bilo poslednje utočište nacionalističkih snaga u kineskom građanskom ratu 1940-ih.
Vašington je nastavio da pruža Tajvanu mogućnosti za oružje i trgovinu uprkos tome što je tehnički priznao da Peking predstavlja jednu kinesku naciju. Za razliku od prethodnih američkih predsednika, Bajden je odstupio od principa strateške dvosmislenosti, prema kojem Amerikanci odbijaju da javno kažu koliko daleko bi otišli podržavajući Tajpej.
UŽIVO! SREDA OD 20h! NOVA EPIZODA PODKASTA MARIO ZNA! SVI ĆE OVO GLEDATI
Predsednik je više puta obećao da će vojno intervenisati u slučaju da Kina pokuša silom da zauzme ostrvo.
U intervjuu za magazin TIME objavljenom u utorak, Bajden je upitan kako će tačno američka vojska postupiti u slučaju oružanog sukoba na Tajvanu.
„To bi zavisilo od okolnosti“, odgovorio je predsednik. „Nastavljamo sa snabdevanjem kapaciteta… I bili smo u konsultacijama sa našim saveznicima u regionu.“
On je potvrdio da „ne isključuje upotrebu američke vojne sile“ na terenu , ali je razmatrao i druge opcije o kojima ne bi javno razgovarao. Rekao je: „Onda biste me s dobrim razlogom kritikovali ako bih vam to rekao.
Visoki američki vojni i obaveštajni zvaničnici su tvrdili da Peking možda priprema svoju vojsku da zauzme Tajvan, a nekoliko rokova za takvu operaciju je proticalo tokom godina.
Bajden je za novinsku agenciju rekao da je o tom pitanju razgovarao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom tokom njihovog bilateralnog sastanka u San Francisku prošle godine, obećavajući da neće tražiti nezavisnost Tajvana.
Istovremeno, rekao je „niti mi, u stvari, nećemo braniti Tajvan… ako Kina jednostrano pokuša da promeni status“.
Navedena politika Pekinga je da traži mirno ponovno ujedinjenje sa ostrvom, ali je upozorio da će pribeći vojnoj akciji kao odgovor na formalno proglašenje nezavisnosti. Kineski zvaničnici su tvrdili da neki američki političari ohrabruju Tajpej da pređe ovu crvenu liniju.