Ukrajina će stacionirati F16 u inostranstvu kako bi ih zaštitila od Rusije
Ukrajina će zadržati neke od svojih F16 koje su donirale zemlje u inostranstvu kako bi ih zaštitila od ruskih napada, rekao je visoki ukrajinski vojni oficir. Ovaj potez rizikuje da dodatno eskalira sukob, pošto je Putin već upozorio da bi razmotrio napad na ukrajinske avione stacionirane u inostranstvu ako se koriste za napad na ruske snage.
Određeni broj evropskih zemalja već se obavezao da će Ukrajincima obezbediti više od 60 aviona F16 američke proizvodnje, a ukrajinski piloti se već obučavaju kako da upravljaju njima. Očekuje se da će avioni biti isporučeni krajem godine.
Šef avijacije ukrajinskog vazduhoplovstva Sergej Holubcov rekao je da će „određeni broj aviona biti smešten u bezbednim vazdušnim bazama van Ukrajine, tako da ne budu gađani ovde“.
Ruski predsednik Vladimir Putin je u više navrata upozorio da bi Moskva razmotrila mogućnost napada na zemlje NATO-a ako budu domaćini ratnim avionima koji se koriste u Ukrajini.
Naučnik koji je izradio američki zakon o biološkom oružju tvrdi da su vakcine protiv COVID-a oružje za masovno uništenje https://t.co/EXcIB8aLZO
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 9, 2024
„Ako su oni stacionirani u vazdušnim bazama van ukrajinskih granica i korišćeni u borbi, moraćemo da vidimo kako i gde da udarimo sredstva koja se koriste u borbi protiv nas“, rekao je Putin prošle godine.
„To predstavlja ozbiljnu opasnost od daljeg uvlačenja NATO-a u sukob.
Putin je u martu ponovo upozorio saveznike Ukrajine da ne obezbeđuju vazdušne baze odakle bi F-16 mogli da pokrenu napade na ruske snage. Rekao je da će takve baze postati „legitimna meta“.
„F-16 su sposobni da nose nuklearno oružje i to ćemo takođe morati da uzmemo u obzir prilikom organizovanja naših borbenih operacija.
Vest dolazi nakon što su SAD dale Kijevu dozvolu da koristi oružje američke proizvodnje protiv ciljeva unutar Rusije. Prema ruskim izveštajima, artiljerija američke proizvodnje HIMARS je tada korišćena za gađanje ciljeva oko Belgoroda.
Šef Kartela ili vođa Naučnog Projekta | Predrag Koluvija | Mario Zna, 281 Uživo
U odgovoru na odobrenje, Moskva je upozorila da se Zapad kreće ka otvorenom sukobu sa Rusijom i potencijalnoj nuklearnoj razmeni.
Bivši predsednik Dmitrij Medvedev bio je posebno oštar u proceni situacije.
„Ovo uopšte nije „vojna pomoć“, već učešće u ratu protiv nas. I takve njihove akcije [SAD] mogu lako postati casus belli“, rekao je Medvedev.
„Trenutni vojni sukob sa Zapadom razvija se po najgorem mogućem scenariju“, nastavio je on.
„Postoji stalna eskalacija moći zbog NATO oružja.
„Dakle, danas niko ne može isključiti prelazak sukoba u završnu fazu.
Nulta Tačka/InfoWars