Izraelska centralna banka uvodi digitalni šekel
Da bi ubrzao razvoj digitalne valute centralne banke (CBDC), Izrael ubrzava inicijativu digitalnog šekela. Banka Izraela (BoI) je spremna da sarađuje sa nizom provajdera usluga na kreiranju sofisticiranog digitalnog sistema plaćanja zasnovanog na ovoj novoj valuti.
Digitalne valute Centralne banke izazvale su značajne kontroverze, posebno u pogledu privatnosti i građanskih sloboda. Jedna od primarnih briga je potencijal za pojačani nadzor. Za razliku od gotovinskih transakcija, koje nude visok stepen anonimnosti, centralne banke mogu pažljivo pratiti i nadgledati transakcije CBDC-a. Ova sposobnost evidentiranja i praćenja svake transakcije napravljene sa CBDC-ima mogla bi ozbiljno ugroziti finansijsku privatnost, omogućavajući vladama da prikupe opsežne podatke o potrošačkim navikama pojedinaca i ličnim finansijskim aktivnostima.
UŽIVO! PONEDELJAK OD 20h! GORAN FES U PODKASTU MARIO ZNA! „KO SVE ŠETA MEĐU NAMA“
Štaviše, pojačana vladina kontrola nad zalihama novca koju bi CBDC-ovi mogli da obezbede postavlja dodatna pitanja. Sa CBDC-ima, vlasti bi mogle lakše zamrznuti ili zapleniti imovinu bez odgovarajućeg postupka, potencijalno zloupotrebljavajući ovu moć za ciljanje političkih protivnika ili suzbijanje neslaganja. Koncept programabilnog novca, gde vlada može da diktira kako, gde i kada se novac može potrošiti, takođe predstavlja rizik. Iako se ovo može iskoristiti u korisne svrhe kao što je usmeravanje stimulativnih sredstava, to takođe otvara vrata preteranoj kontroli nad finansijskim ponašanjem pojedinca.
Izraelska centralna banka je iznela svoje planove u saopštenju, otkrivajući pokretanje „Digitalnog šekela kao izazova“. Ova inicijativa, inspirisana „Projektom Rosalind” Inovacionog centra Banke za međunarodna poravnanja (BIS), ima za cilj da istraži napredne prototipove API-ja. Projekat BIS, koji se sprovodi u partnerstvu sa Bankom Engleske, služi kao model za ovaj izraelski poduhvat.
Fauči je pozvan da svedoči o optužbama za cenzuru tokom Covid-a https://t.co/OfRmv1q98Q
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 13, 2024
U okviru izazova, BoI će ponuditi sandbox okruženje opremljeno API slojem. Učesnici će se takmičiti u razvoju CBDC rešenja za plaćanje u realnom vremenu dizajniranih za široku javnu upotrebu.
Shauli Rejvan, izvršni partner kompanije Masterkey Venture Capital u Tel Avivu, u intervjuu je rasvetlio strukturu programa. Izazov je opisao kao proces u tri faze: početne aplikacije i prezentacije, naknadni pristup novoj mreži za odabrane projekte i konačna prezentacija žiriju, od kojih su mnogi istaknute ličnosti u kripto zajednici.
„Ova inicijativa je značajan korak za izraelski ekosistem, potencijalno premošćujući jaz između veb3 industrije i vlade, iako se DeFi, ZK i rešenja bez dozvole još ne razmatraju“, rekao je Rejvan.
Pozivi za učešće upućeni su subjektima iz privatnog sektora, javnih institucija i akademskih krugova. Centralna banka je naglasila da se preferira inovativna i originalna upotreba u domenu plaćanja, bilo da se radi o poboljšanjima postojećih sistema ili potpuno novim aplikacijama.
Inicijativa takođe omogućava učesnicima da prilagode svoja rešenja specifičnim nišama i jedinstvenim scenarijima, uprkos univerzalnoj primenljivosti CBDC-a.
Kritičari takođe brinu o implikacijama CBDC-a na finansijsku uključenost i slobodu. Dok zagovornici tvrde da bi CBDC-ovi mogli pomoći da se obezbedi pristup bankama onima koji nemaju banku, ista tehnologija bi se mogla iskoristiti za isključivanje ili diskriminaciju određenih grupa. Ovo bi moglo dovesti do situacija u kojima je pristup finansijskim uslugama ograničen na osnovu usklađenosti sa vladinim politikama, čime se narušavaju lične slobode i potencijalno se integrišu u sisteme društvenih kredita u kojima su finansijske privilegije vezane za ponašanje.
Nulta Tačka/InfoWars