EU se suočava se sa žestokim otporom zbog masovnog nadzora
Evropska unija (EU) je uspela da ujedini političare, kreatore aplikacija, zagovornike privatnosti i uzbunjivače da budu opozicija novim pravilima bloka koja je predložila ukidanje enripcije, poznato kao „kontrola ćaskanja“ (zvanično, CSAM (materijal o seksualnom zlostavljanju dece) -Uredba)
Četvrtak je određen kao dan kada će vlade zemalja članica, preko svojih ambasadora u Savetu EU, glasati o zakonu koji nalaže automatizovano pretraživanje privatnih komunikacija od strane platformi i „prisilno prihvatanje pravila“ od strane korisnika.
Međutim, u izveštajima od četvrtka popodne citirani su neimenovani zvaničnici EU koji su rekli da „potrebna kvalifikovana većina jednostavno neće biti stvorena“ – i da je glasanje zbog toga otkazano.
Ovo dolazi nakon što je nekoliko zemalja, uključujući Nemačku, signaliziralo da će se ili protiviti ili uzdržati tokom glasanja. Suština protivljenja predlogu zakona koji se dugo priprema je da on nastoji da potkopa end-to-end enkripciju kako bi se omogućilo EU da vrši neselektivni masovni nadzor nad svim korisnicima.
Opravdanje je da su tako drastične nove mere neophodne za otkrivanje i uklanjanje CSAM-a sa interneta – ali protivnici odbacuju ovaj argument kao dimnu zavesu za konačno razbijanje enkripcije i izlaganje građana u EU neviđenom nadzoru dok im se oduzima vitalna tehnologija koja garantuje bezbednost na mreži.
Neke aplikacije koje su direktno fokusirane na bezbednost i privatnost, poput Signala i Threema, rekle su uoči glasanja koje se očekuje da će se povući sa tržišta EU ako moraju da uključe skeniranje na strani klijenta, odnosno automatizovano praćenje.
DIREKTOR PFIZER-a priznaje da je COVID bio samo proba za ono što tek sledi https://t.co/nfFZ33SEkX
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 22, 2024
WhatsApp (još uvek) nije otišao tako daleko, ali Vil Ketkart, koji vodi aplikaciju u Meta, nije se složio sa svojim rečima u postu na X kada je napisao da ono što EU predlaže – razbija enkripciju.
„To je nadzor i opasan je put“, objavio je Ketkart.
Član Evropskog parlamenta (EP) Patrik Brejer, koji je bio glasan kritičar predloženih pravila, a takođe je bio uključen u pregovore o njima u ime EP, u sredu je izdao saopštenje u kojem upozorava Evropljane da će, ako se usvoji „kontrola ćaskanja“ – izgubiti pristup uobičajenim bezbednim aplikacijama.
„Da li zaista želite da Evropa postane svetski lider u prisluškivanju naših pametnih telefona i da zahteva potpuni nadzor ćaskanja miliona Evropljana koji poštuju zakon? Evropski parlament je uveren da će ovaj orvelovski pristup izdati decu i žrtve neizbežnim neuspehom na sudu“, naveo je on.
„Pozivamo na istinski efikasnu zaštitu dece tako što će obezbediti sigurnost po dizajnu, proaktivni posao radi čišćenja veba i uklanjanje nelegalnog sadržaja, od kojih nijedan nije sadržan u predlogu belgijskih vlada o kojem će se glasati“, dodao je Brejer.
A ko bi bolje procenio opasnost od onlajn nadzora od čoveka koji je otkrio njegove izuzetne razmere, Edvarda Snoudena?
„Aparatčici EU imaju za cilj da unesu zastrašujuću meru masovnog nadzora u zakon uprkos UNIVERZALNOM javnom protivljenju (nijedna osoba koja razmišlja svojom glavom ovo ne želi) tako što će IZMISLITI NOVU REČ za to – ’moderiranje otpremanja’ – i nadajući se da niko neće naučiti šta to znači dok ne bude prekasno. Zaustavite ih, Evropo!“, napisao je Snouden na X.
Čini se da, barem za sada, Evropa to i radi.