Škotska planira povećani nadzor građana: Uvodi tehnologiju za prepoznavanje lica
Više kontroverzi se razvija u Velikoj Britaniji, ovog puta u Škotskoj, oko upotrebe kamera opremljenih tehnologijom za prepoznavanje lica uživo od strane organa za sprovođenje zakona.
Izveštaji kažu da policija u Škotskoj možda namerava da počne da koristi ovu tehnologiju za hvatanje lopova i osoba koje krše uslove kaucije. Ali grupa za građanska prava Big Brother Watch upozorava na bilo koju vrstu primene prepoznavanja lica uživo kao nespojive sa demokratijom – prvenstveno zato što neselektivno ugrožava privatnost miliona ljudi.
Da bi se uverio da se to neće desiti, šef istraživanja neprofitne organizacije Jake Hurfurt rekao je novinarima da bi tu tehnologiju trebalo zabraniti.
To bi bilo poboljšanje i sa stanovišta pravne jasnoće oko toga kako AI i organi za sprovođenje zakona koriste velike podatke; budući da trenutno, primetio je Hurfurt, vlada i policija „kombinuju pravna opravdanja da eksperimentišu na javnosti sa nametljivom i orvelovskom tehnologijom“.
Udahnite duboko, ono što ćete čuti može da promeni sve | DJ369369 | Mario Zna, 283 Uživo
Big Brother Watch je ponudio još jedno zapažanje – Velika Britanija je retka zemlja van Kine i Rusije (očigledno, čak se i EU „povlači“) koja pojačava ovu vrstu nadzora.
Prethodna burna debata o prepoznavanju lica uživo imala je veze sa londonskom policijom, a trenutno je odluka Mete da ga primeni – osim što je „greška od više miliona funti“, takođe suočena sa pravnim izazovom, saopštila je grupa.
Nadaju se da bi ovo moglo poslužiti kao trenutak za nauk za policiju u Škotskoj i odvratiti je od ponavljanja istog skupog „eksperimenta“ i pokušaja da se uvede „visokotehnološka policijska država“.
U međuvremenu, izveštaji štampe u Velikoj Britaniji potvrđuju da škotska policija razmatra korišćenje tehnologije, koja funkcioniše tako što pokušava da uporedi slike ljudi snimljenih nadzornim kamerama sa postojećim policijskim bazama podataka.
Klaus Švab: „Moramo naterati čovečanstvo na saradnju“ sa Globalistima https://t.co/id37vZHe1v
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 26, 2024
Problem sa korišćenjem ovoga kao metode policije na prepunim ulicama je to što svakog građanina koji slučajno prođe pored jedne od kamera pretvara u opravdanu – što se nadležnih tiče – metu, kao „potencijalnog osumnjičenog“.
A meta bi danas mogli biti lopovi u prodavnicama – ali ko zna ko bi mogao biti još.., ako, kako se Veliki brat plaši, „polako ulazimo u policijsku državu visoke tehnologije“.
Strah da je Škotska možda na putu da uvede prepoznavanje lica uživo kao policijskog alata potiče sa konferencije Škotske policije o biometriji, na kojoj je pomoćnik šefa policije Endi Friburn rekao:
„Mislim da moramo da uđemo u tešku i potencijalno problematičnu temu tehnologije prepoznavanja lica uživo; moramo da sagledamo granice veštačke inteligencije – i nadam se da je danas prvi korak u široj debati.”