Blinken se oslanja na veštačku inteligenciju u borbi protiv „dezinformacija“
Aktuelni američki državni sekretar Entoni Blinken otkrio je da njegovo odeljenje testira alate zasnovane na veštačkoj inteligenciji kao način za borbu protiv „dezinformacija“.
U razgovoru sa glavnim šefom za podatke Stejt departmenta i službenikom za veštačku inteligenciju Metjuom Gravisom, on je naveo brojne inicijative – kao što su ciljevi održivog razvoja UN-a i strategija veštačke inteligencije Vašingtona kao osnove za krajnji cilj – korišćenje veštačke inteligencije za „napredovanje naše spoljne politike.”
Drugi deo napora da se Stejt department opremi alatima veštačke inteligencije je da se – „ojača ova institucija“.
Prema Blinkenu, njegovo odeljenje je lider u vladi kada je u pitanju testiranje i „iskorišćenje“ tehnologije. Neki izveštaji govore o tome kao o borbi protiv svega što se smatra stranim dezinformacijama.
I dok je na temi mešanja u politiku, Vašington tajms kaže da su testovi veštačke inteligencije „deo ambicioznog projekta praćenja i analize medija koji se proteže širom sveta“.
Svetski ekonomski forum otkriva da će uz pomoć veštačke inteligencije sprovesti „etičku eliminaciju” buntovnih ljudi https://t.co/z4onQbksSE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 1, 2024
Koliko god to zlokobno zvučalo, pakovanje poruke kao potrebe za (samo) borbom protiv „stranih dezinformacija“ svakako čini politiku prihvatljivijom kod kuće, gde se dosadašnja aktivnost odeljenja pojavljuje u kongresnim istraživanjima onlajn cenzure koju je dirigovala vlada.
Ovo ispitivanje je predstavljeno kao nešto što ometa rad Stejt departmenta na „anti-dezinformacijama“ – dok se alati koji su sada u razvoju prilično otvoreno opisuju kao moguća različita sredstva „za postizanje istih ciljeva“.
Blinkenove primedbe otkrivaju kako se tehnologija koristi naizgled bezazleno kao alat (prevod i sumiranje) „u multilateralnim organizacijama;“ ali je zatim pohvalio sposobnost alata sa veštačkom inteligencijom da masovno nadgledanje („nadgledanje“) pokrije mnogo veći broj medija, čineći njegov obim i razmere „ogromnim“, kako je navedeno u izveštaju.
I takođe – borbe protiv „dezinformacija“ – koje Blinken prilično dramatično naziva „jedan od otrova u današnjem međunarodnom sistemu“.
„Imamo jedan program koji koristimo koji je u stanju da unese milion članaka svakog dana iz celog sveta – da bismo to mogli da uradimo u nekoliko stotina zemalja na preko stotinu jezika – a zatim odmah prevedemo, sintetišemo i da vam odmah daju jasnu sliku o tome šta se dešava u informacionom prostoru”, rekao je sekretar.
Ali s obzirom na obim operacije i nedostatke trenutnih ograničenja veštačke inteligencije – oni koji znaju možda požele sreću Blinkenu sa tačnošću i pouzdanošću dobijanja te „trenutne, jasne slike“.
Međutim, kada se „oružje veštačke inteligencije“ usmeri na onlajn platforme kao sredstvo za identifikaciju i cenzuru „nepovoljnog“ govora, objektivno je veća verovatnoća da će biti efikasnije.
I Stejt departmentu nisu nepoznate takve – što je čudno s obzirom na njegovu misiju – aktivnosti: na kraju krajeva, on je dom istraženog od strane Kongresa i veoma kontroverznog Globalnog centra za angažovanje.