Američka vojska se oslanja na na kinesku vojnu industriju
Govini, kompanija za vojni softver sa sedištem u Virdžiniji specijalizovana za veštačku inteligenciju za „proces nabavke odbrane“ objavila je izveštaj koji dokumentuje oslanjanje američkih oružanih snaga na borbene sisteme proizvedene u Kini.
„Dok Kina razvija napredno oružje neverovatnom brzinom, ona se takođe ugradila u lance snabdevanja za vitalne komponente američkih vojnih platformi i sistema naoružanja, stvarajući oslanjanje SAD na kinesku industrijsku bazu“, navodi se u izveštaju na strani 2. Između 2014. i 2022. zavisnost SAD od Kine za elektroniku porasla je za 600%.
Ispostavilo se da se 41 odsto sistema naoružanja i infrastrukturnih lanaca snabdevanja Ministarstva odbrane oslanja na kineske poluprovodnike.
Atmosfera ključa, pred nama su dani odluke | Branimir Nestorović | Mario Zna, 285 Uživo
„Kompanije SAD na dnu piramide lanca snabdevanja često nabavljaju ove delove iz Kine u transakcijama na otvorenom tržištu. Kao rezultat toga, mnoge bitne komponente u osetljivim američkim vojnim sistemima sada dolaze iz Kine. Bezbroj velikih platformi za oružje je ranjivo“, navodi se u izveštaju na strani 4.
Stranica 5 ima ogromnu listu kineskih dobavljača delova koji proizvode različite komponente naprednih vojnih sistema kao što su avion B-2 Bomber, interkontinentalna balistička raketa Minuteman III, podmornice sa nuklearnim balističkim raketama klase Ohajo i raketni sistem Patriot.
Zanimljivo je da se na prvoj stranici izveštaja govori o tome kako je američka vojska slaba, deklasirana i nesposobna da se izbori sa ratom u Ukrajini.
„Sukob u Ukrajini je osvetlio neadekvatne brojke oružja u američkom inventaru, od artiljerijskih granata do protivvazdušnih projektila, zbog male proizvodnje za rat, što je pogoršalo neočekivanu potrebu da se Izrael podrži nakon oktobarskih napada. Sve u svemu, američki vojni sistemi su prestari i malobrojni. Njegove zalihe su preniske“, navodi se u izveštaju na prvoj strani.
Iako izveštaj ne poziva na veću proizvodnju oružja za vođenje rata, u njemu se govori o potrebi za domaćom proizvodnjom odbrambenih sistema kako bi se odvratio rat.
Španska vlada prskala hemijske tragove na gradove tokom zaključavanja, otkrivaju zvanični dokumenti https://t.co/SzrYzpQurU
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 9, 2024
„Prema sadašnjem pristupu vlade SAD, industrija ne može ispuniti proizvodne zahteve za podršku saveznicima pod napadom i odvraćati rat na Pacifiku“, navodi se u izveštaju na prvoj strani.
Nije jasno da li će Kina nastaviti da snabdeva Ameriku oružjem ako bi SAD upotrebile to oružje da uđu u rat sa njima, iako je General Motors snabdevao nacističku ratnu mašinu. Mercedes-Benz je, međutim, zadržao svoje dostojanstvo tako što nije pomagao svom neprijatelju.
Američka kompanija IBM takođe je pomagala nacistima tokom rata, iako je nemačka kompanija Simens ostala lojalna svojoj zemlji tokom sukoba.
Ostaje da se vidi da li će Kina pomoći SAD da uđu u rat sa njima.
Nulta Tačka/InfoWars