Direktor Instituta za svetsku ekonomiju i međunarodne odnose upozorava: „Svet je na ivici ponora“
Vrhunski ruski naučnik upozorio je da je svet na ivici ambisa zbog kataklizmičke promene moći koja se dešava između Zapada i ostatka sveta.
Govoreći na okruglom stolu ove nedelje, direktor Instituta za svetsku ekonomiju i međunarodne odnose Ruske akademije nauka Aleksandar Dinkin upozorio je da je svet „na ivici ambisa“ usred značajne promene moći.
Naturalnews.com izveštava: Dok je sedište globalnog svetskog poretka nekada bilo u Evropi, ono je već neko vreme u SAD. Međutim, Dinkin veruje da će se sve ovo promeniti jer Rusija, Indija i Kina uživaju sve veći uticaj koji će dodatno ojačati sukob u Ukrajini i njegove posledice. On je rekao da je „politički Istok“ spreman da postane ravnopravan partner „političkom Zapadu“.
Indija i Kina su se oduprle pozivima da se osudi Rusija zbog njenog dejstva u Ukrajini, a indijski premijer Narendra Modi je čak ove nedelje posetio Moskvu i sastao se sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Opadajući globalni uticaj Zapada i mentalne borbe američkog predsednika Džoa Bajdena mogli bi da podstaknu očaj i inspirišu Zapad da donosi „nepromišljene“ odluke, smatra Dinkin.
Rekao je da je poslednji put svet bio ovako blizu potpune katastrofe tokom kubanske raketne krize pre šest decenija.
Tramp poslao poruku DEMONSKOJ “ELITI” nakon atentata i obećao borbu do kraja protiv njihovog ZLA https://t.co/UwV7wTHCJP
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 14, 2024
Rusija proaktivno teži formiranju novog svetskog poretka
Ruski predsednik Vladimir Putin krenuo je u diplomatsku ofanzivu na zemlje u razvoju u Africi i Aziji, pozivajući se na njihove frustracije Zapadom pružajući im alternativu.
Na samitu održanom prošle nedelje, on je predložio uspostavljanje nove „evroazijske arhitekture saradnje, nedeljive bezbednosti i razvoja“.
On je objasnio: „Ovaj novi okvir bi trebalo da zameni zastarele evropsko-centrične i evroatlantske modele koji su davali jednostrane prednosti određenim državama.
Putin je dobro svestan da je globalni jug važan deo postizanja njegovog cilja i sarađivao je sa Kinom da promeni globalni odnos snaga u njihovu korist.
Ovog oktobra, Rusija je domaćin samita bloka nacija BRIKS-a, koji je ranije ove godine svom članstvu dodao četiri nove zemlje. Više od 30 još čeka na odobrenje svojih prijava, uključujući Tajland i Maleziju.
Važno je napomenuti da se BRIKS razlikuje od EU i NATO u smislu da ima labav okvir i da se njegovi zahtevi za ulazak smatraju daleko manje strogim. Zemlje u usponu mogu imati ekonomsku korist od pristupanja, smatraju, bez potrebe da postanu demokratija ili da usklade svoju ekonomiju sa zapadnim standardima.
Osim što traži široku podršku multipolarnom svetskom poretku preko BRIKS-a, Putin takođe želi da proširi antiameričku koaliciju koja će takođe uključivati Bliski istok i Severnu Koreju. U tom cilju nedavno je posetio Severnu Koreju i sastao se sa Kim Džong Unom. Dvojica lidera najavila su novi pakt koji će obezbediti međusobnu vojnu pomoć između dve zemlje u slučaju da jedna od njih bude napadnuta. Takođe je najavio da bi Rusija mogla da obezbedi oružje Severnoj Koreji, što bi moglo da ima efekat na Korejsko poluostrvo i saveznicu SAD Južnu Koreju.
U međuvremenu, politička neizvesnost u SAD uoči predsedničkih izbora i podele između zapadnih nacija oko rata i genocida u Gazi doveli su do nekih pukotina u zapadnim savezima. Iako neke zemlje u usponu ne moraju nužno stati na stranu Rusije po svim pitanjima, mnoge su spremne da ostave te rezerve po strani u nadi da će ojačati svoje ekonomije i preuzeti značajniju ulogu na svetskoj sceni.