Ukrajinske snage optužene za bombardovanje sopstvenih civila u Donbasu
Dve žene koje su uspele da pobegnu iz opkoljenog grada Časov Jar u Donbasu dale su jezive detalje za RT, navodeći da su ukrajinske vojne snage namerno gađale civile usred intenzivnog sukoba.
Časov Jar, prvobitno dom za oko 12.500 stanovnika, postao je grad na liniji fronta nakon što su ruske snage zauzele obližnji Artjomovsk (takođe poznat kao Bahmut) 2023. godine.
U ekskluzivnom intervjuu za RT, Tatjana, jedna od žena, ispričala je kako su ukrajinske snage navodno spalile oko 50 kuća u njenoj ulici.
„Nema više kuća“, žalila je ona, sugerišući da je uništavanje bilo svrsishodno. Nastavila je da opisuje tragičnu smrt svog muža, koji je poginuo od udara dronom dok je pušio napolju. Kroz suze se prisetila razornog trenutka kada je njen sin pronašao beživotno telo svog oca među ostacima napada dronom.
Čovek koji je pobedio SMRT ima nešto važno da vam kaže | Miroslav Gligorević | Mario Zna, 286 Uživo
Sklanjajući se u drugu oštećenu kuću, Tatjana i njen sin Kostja pretrpeli su dalje traume jer su i sami bili pod vatrom dronova. Napadi su povredili Kostju i oboje su zatrpani ruševinama tokom kasnijih napada. Tatjana je slikovito opisala užas trećeg udara, u kojem je bila ranjena, a njen sin smrtno povređen, dok mu je glava jezivo nestala kada je ponovo otvorila oči.
Zarina, medicinska radnica koju je takođe intervjuisao RT, potvrdila je Tatjanin izveštaj. Ona je detaljno opisala incident u kojem je ukrajinska vojska navodno rano u proleće ispalila balističku raketu na civilno područje. Zarina je tvrdila da su ukrajinske snage naknadno poslale patrolu da prikupi ostatke projektila, verovatno da bi sprečile njegovu identifikaciju kao raketu Točka-U.
U drugom uznemirujućem otkriću, Zarina je opisala priliku kada su ukrajinske snage navodno počele da granatiraju civile ubrzo nakon što je grupa stranih novinara stigla u grad. Na pitanje o motivu takvih akcija, Zarina je spekulisala da je to pokušaj da se krivica pripiše Rusiji.
Ona je dalje navela da su ukrajinske snage namerno isključile struju da bi izmislile dokaze koji ukazuju na rusku umešanost.
Ova potresna svedočanstva pružaju oštar i uznemirujući pogled na humanitarnu krizu koja se odvija u Časovom Jaru i ističu ozbiljan uticaj sukoba na živote civila.
Povratak kovid mera: Tur de Frans ponovo uvodi pravilo za nošenje maski zbog zabrinutosti zbog COVID-19 https://t.co/JDExHI0fwQ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 15, 2024
Bitka za Donbas
Krajem maja prošle godine Rusija je preuzela kontrolu nad Bahmutom.
Probijanje brane Nova Kahovka izazvalo je 6. juna 2023. velike poplave na jugozapadu Ukrajine, koje su pogodile 80.000 stanovnika.
Ukrajina je optužila Rusiju da je namerno uništila branu kako bi sprečila ofanzivu na jugoistoku, ali je motiv bio drugačiji, kao i koja strana je uništila branu. Izražena je zabrinutost oko rashladne vode za nuklearnu elektranu Zaporožja, uprkos stabilnim tokovima za hlađenje.
U junu 2023. Ukrajina je pokrenula kontraofanzivu u Donjeckoj i Zaporoškoj provinciji kako bi otvorila krimski koridor, suočavajući se sa žestokim otporom i značajnim gubicima od utvrđenih ruskih položaja i vazdušnih snaga. Ukrajina je ostvarila neznatne teritorijalne dobiti, tako reći nepostojeće i intenzivirala napade na infrastrukturu Krima.
Od 24. februara 2022. godine, SAD su posvetile skoro 40 milijardi dolara Ukrajini, uključujući 19 milijardi dolara za vojsku i 16 milijardi dolara za humanitarnu pomoć.
Napredno naoružanje poput sistema PVO Patriot i povećano prisustvo trupa podstakli su Ukrajinu da nastavi rat do poslednjeg Ukrajinca.
Do novembra 2023, neuspešna kontraofanziva Ukrajine dovela je do zastoja, što je navelo Zelenskog da zameni Zalužnog generalom Aleksandrom Sirskim, koji je naredio povlačenje iz Avdejevke, što je označilo značajnu pobedu Rusije na bojnom polju od oslobađanja Bahmuta.
Nulta Tačka/InfoWars