Mirovni plan Zelenskog je politička fantazija
Zelenski je u ponedeljak podelio svoj predviđeni put ka miru gde je otkrio da su planirane još četiri runde pregovora o ukrajinskom sukobu u narednim mesecima nakon poslednjeg prošlog meseca u Švajcarskoj. Sledeći će se održati u Kataru i pokrivati energetsku bezbednost, a zatim će biti jedan u Turskoj o slobodnoj plovidbi Crnim morem. Nakon toga, u Kanadi će se oko septembra održati sastanak o razmeni zatvorenika, a u novembru će uslediti još jedan događaj sličan švajcarskom.
Tokom ovog petog događaja Zelenski je rekao da se nada da Rusija može da učestvuje, iako je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Mihail Galuzin to već odbacio prošle nedelje na osnovu toga što njegova zemlja neće prisustvovati sastancima na kojima se razgovara i vrši pritisak da se povinuje ultimatumima.
Ipak, promenljiva retorika Zelenskog i tajming sa kojim on očekuje da će se sve odvijati su zanimljivi događaji sami po sebi i sada će biti analizirani kako bi se postavili u perspektivu.
Njegova mapa puta je podeljena ubrzo nakon „mirovne misije” mađarskog premijera Viktora Orbana, koja ga je odvela u Ukrajinu, Rusiju, Kinu i SAD, i sugeriše da su Zelenski i njegovi najpouzdaniji zapadni partneri ozbiljno zabrinuti zbog mogućnosti da se zapad izbegne u mirovnom procesu.
Čovek koji je pobedio SMRT ima nešto važno da vam kaže | Miroslav Gligorević | Mario Zna, 286 Uživo
Ovde je objašnjeno kako bi to moglo da poprimi oblik inkluzivnijih pregovora u organizaciji Kine, ali sa brazilskim frontom, uoči i/ili tokom samita G20 u Riju.
U slučaju da budu održani, onda bi mogli da stvore diplomatski zamah za prisiljavanje Ukrajine na kompromis u vezi sa svojim nerealnim maksimalističkim ciljem ponovnog osvajanja izgubljenih teritorija, a da ne spominjemo postojanje međunarodnog tribunala za navodne ruske „ratne zločince“ nakon završetka sukoba. To je zato što bi kinesko-brazilski duopol mogao predvidljivo da okupi većinu globalnog juga da prisustvuje njihovim sastancima i natera ih da podrže njihov zajednički mirovni konsenzus u šest tačaka za zamrzavanje sukoba.
S obzirom na interes Kine da se predstavi kao globalna diplomatska sila na koju treba računati, malo je verovatno da će učestvovati na bilo kom od predstojeća četiri sastanka koje je Zelenski opisao, baš kao što je odbila da prisustvuje prošlomesečnom sastanku u Švajcarskoj.
Njegovi najbliži partneri na globalnom jugu takođe bi mogli da slede njegov primer, ili ako i dalje učestvuju u događaju, onda bi mogli da odbiju da potpišu bilo kakvu zajedničku izjavu, baš kao što je Brazil odbio da uradi tokom poslednjeg.
Kako “Večne Hemikalije” ili PFAS povećavaju rizik od Raka https://t.co/jmowb61oLT
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 16, 2024
Bez učešća Kine i odsustva podrške vodećih zemalja globalnog juga, od kojih mnoge takođe nisu dale svoj potpis na prošlomesečnu deklaraciju, sve što je Zelenski planirao u narednim mesecima je samo politička fantazija za potrebe upravljanja percepcijom.
On i oni koji stoje iza njega znaju da treba bar površno da dopru do globalnog juga, pa otuda i niz predstojećih sastanaka u Kataru i Turskoj, a takođe znaju da ne mogu dalje da isključuju ni Rusiju.
Ovo objašnjava uloge njih dvojice u ovom predviđenom diplomatskom nizu i javno izražen interes Zelenskog da pozove Rusiju na sledeći događaj nalik na Švajcarsku u novembru, iako prvi deo neće uticati na promenu pristupa Globalnog juga, dok je Galuzin već isključio drugo. Činjenica je da su svi razgovori koji uključuju ultimatume Rusiji i u kojima Kina ne učestvuje osuđeni na propast, tako da je sve ovo još jedan trik meke moći koji neće rešiti ništa.