Moderna dobija 176 miliona dolara za mRNA injekcije protiv ptičjeg gripa
Vlada SAD je 2. jula 2024. godine dodelila ugovor od 176 miliona dolara kompaniji Moderna, Inc. za razvoj mRNA H5N1 leka protiv ptičijeg gripa označenog kao „vakcina“, pošto mediji izveštavaju o zabrinutosti zbog ptičjeg gripa kod krava muzara i radnika na farmi u više država. Sredstva američke Uprave za napredna biomedicinska istraživanja i razvoj (BARDA) biće upotrebljena za završetak razvoja i testiranja biološke mRNK (mesindžer ribonukleinske kiseline) za H5N1 ptičji grip, u očekivanju rezultata prve faze kliničkih ispitivanja, koja se očekuju da će biti završena ovog meseca. Testiranje vakcine u kasnoj fazi trebalo bi da počne 2025.
Prvo izbijanje virusa ptičijeg gripa H5N1 kod muznih krava prijavljeno je u martu 2024. godine, a virus ptica je navodno od tada zarazio više od 130 stada goveda u 12 država. Ptičiji grip je virus koji prvenstveno inficira ptice ali ponekad može da zarazi druge životinje, a nedavno je prijavljeno da povremeno inficira radnike na farmi u kontaktu sa zaraženim pilićima ili stokom. Širi se direktnim kontaktom sa zaraženim pticama ili njihovim izmetom, perjem ili pljuvačkom.
Prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), uzgajivači živine ili radnici koji rukuju pticama ili oni koji imaju kontakt sa zaraženim pticama ili kontaminiranim okruženjem su najugroženiji. Kao i kod mnogih virusnih infekcija, uključujući SARS-CoV-2, zaražene osobe mogu imati blage simptome ili uopšte nemati simptome. Prema CDC-u, najčešći simptomi kod obolelih od ptičijeg gripa uključuju ružičasto oko (konjunktivitis), groznicu, bol u grlu i kašalj, pri čemu je upala pluća ozbiljna komplikacija.
Upozorenja da može doći do prenošenja sa čoveka na čoveka
Zvaničnici javnog zdravlja pojačavaju nadzor, koji je počeo 2020. godine, pošto su virolozi pratili novi mutirani podtip ptičjeg gripa H5N1 kod ptica selica. Sada kada se novi virus ptičijeg gripa proširio na 129 mlečnih stada u 12 država u zemlji i zarazio različite sisare, uključujući alpake i kućne mačke, postoji bojazan da bi se virus mogao približiti široko rasprostranjenom prenosu sa čoveka na čoveka.
Studija: Vakcine protiv Covid-a direktno povezane sa iznenadnim smrtnim slučajevima https://t.co/TnPRHty4Ay
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 22, 2024
„Skoro izgleda kao pandemija koja se odvija u usporenom obliku“, rekao je dr Skot Hensli, profesor mikrobiologije na Univerzitetu u Pensilvaniji. „Trenutno je pretnja prilično mala… ali to bi se moglo promeniti u trenu.“
Iako se H5N1 trenutno ne prenosi među ljudima, drugi stručnjaci, uključujući bivšeg direktora CDC-a, Roberta Redfilda, doktora medicine, upozoravaju da bi to moglo da se promeni. U nedavnom intervjuu, dr Redfild, koji je vodio zdravstvenu agenciju između 2018. i 2021. godine, izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog sve većeg broja ljudskih infekcija u SAD, navodeći pandemiju ptičijeg gripa kao „neminovnu“.
Dr Redfild je razgovarao o istraživanju poboljšanja funkcije koje je sprovedeno na ptičjem gripu H5N1 2012. i kako bi bilo lako „učiniti ptičji grip visoko zaraznim za ljude“. On je naveo:
Zaista mislim da je vrlo verovatno da ćemo, u nekom trenutku; nije pitanje da li, više je pitanje kada ćemo imati pandemiju ptičijeg gripa. Znam tačno koje aminokiseline moram da promenim jer su ih 2012. godine, protiv moje preporuke, naučnici koji su radili ove eksperimente zapravo objavili. Dakle, recept kako da ptičji grip učinite visoko zaraznim za ljude već postoji.
Moderna ugovor omogućava „ubrzani razvoj“
Usred sve veće zabrinutosti da bi izloženost virusu u živinarstvu i mlekarstvu mogla da poveća rizik od mutacije i prenosivosti između ljudi, ugovor od 176 miliona dolara između Moderne i vlade SAD omogućava ubrzani razvoj ukoliko slučajevi kod ljudi i/ili njihova ozbiljnost nastave da rastu, slično okviru Operacije Warp Speed, razvojne inicijative COVID vakcina u 2020. godini.
Dawn O’Connell, pomoćnica sekretara za pripravnost i reagovanje u američkom Ministarstvu zdravlja i socijalnih službi (HHS), izjavila je da je rizik od ptičijeg gripa za širu javnost i dalje nizak, tako da se vakcinacija trenutno ne preporučuje. Međutim, Nirav Shah, MD, MPH, glavni zamenik direktora CDC-a, spomenuo je da vladine agencije vode „oštre diskusije“ o potencijalnim prednostima vakcinacije poljoprivrednika, iako nisu date konačne smernice.
CDC, zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede SAD (USDA) i državnim i lokalnim zdravstvenim odeljenjima širom zemlje, naveli su da se skoro dve decenije pripremaju za pojavu novog virusa gripa i da kontinuirano prate bilo kakve promene u virusu.
Vlada, koja je takođe u pregovorima sa Pfizerom, Inc. o razvoju novog biološkog leka H5N1 mRNA – očekuje da će u bliskoj budućnosti imati više najava o vakcinama protiv ptičijeg gripa, rekao je O’Konel.