Kineska lunarna sonda pronašla vodu u uzorcima Meseca
Kineska lunarna sonda pronašla je tragove vode u uzorcima Mesečevog tla, rekli su naučnici, dok zemlja razvija svoj ambiciozni svemirski program sve brže.
Rover Chang’e-5 završio je svoju misiju 2020. godine, vraćajući se na Zemlju sa uzorcima kamenja i tla sa Meseca.
Lunarni uzorci su „otkrili prisustvo vode u tragovima“, napisala je grupa naučnika sa kineskih univerziteta u časopisu Nature Astronomy objavljenom u ponedeljak.
NASA infracrveni detektor je već 2020. godine potvrdio postojanje vode na Mesecu, dok su naučnici pronašli tragove vode u nedavnim analizama uzoraka iz 1960-ih i 1970-ih.
Ali uzorci Chang’e-5 su sa „mnogo veće geografske širine“, dajući nove naznake o tome kakav oblik voda poprima na površini Meseca, napisali su kineski naučnici.
Uzorci sugerišu da „molekuli vode mogu opstati u osunčanim područjima Meseca u obliku hidriranih soli“, rekli su.
Chang’e-5 je bila prva svetska misija u četiri decenije za prikupljanje uzoraka sa Meseca.
Profesor Ratko Ristić: Valjevci su pokazali kako se brani zemlja, Crkva mora da stane uz svoj narod https://t.co/14N71F2cB7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 23, 2024
Usledilo je prvo istorijsko sletanje Chang’e-4 na drugu stranu Meseca u januaru 2019.
A prošlog meseca, lunarna sonda Chang’e-6 završila je svoju misiju prikupljanja prvih uzoraka sa druge strane Meseca.
Kina je uložila ogromne resurse u svoj svemirski program tokom protekle decenije, ciljajući na ambiciozne poduhvate u nastojanju da sustigne tradicionalne svemirske sile Sjedinjene Države i Rusiju.
Izgradila je svemirsku stanicu i postala treća zemlja koja je poslala astronaute u orbitu.
Kina takođe ima za cilj da pošalje misiju sa posadom na Mesec do 2030. godine i planira da izgradi bazu na površini Meseca.