NOVINARI BI MOGLI DA DOBIJU DO 14 GODINA ZATVORA ZBOG „SRAMOĆENJA“ ZVANIČNIKA BRITANSKE VLADE
Ljudi koji veruju da je bivši predsednik Amerike, Barak Obama zloupotrebio svoja ovlašćenja napadajući novinare uskoro će biti još više šokirani novim pravilima koja se primenjuju u Velikoj Britaniji. Prema Daily Mail–u, novinarima bi mogla pretiti zatvorska kazna i do 14 godina za priče koje sramote Vladu u okviru planova za reformu Zakona o službenoj tajni.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Prema promenama tumačenja britanskog Zakona o službenim tajnama, koji se ažurira za „vreme Interneta“ (koje je počelo pre više od 2 decenije).
Prema ovim novim odredbama, novinari bi se mogli suočiti sa 14 godina zatvora zbog objavljivanja „neovlaštenih“ informacija na navodno „slobodnom“ i „otvorenom“ zapadu.
U dokumentu objavljenom tokom konsultacija o revizijama, Ministarstvo unutrašnjih poslova Britanije, tvrdi da bi takav potez „pokvario naše napore u sprečavanju štetnih neovlaštenih otkrivanja podataka, što ne bi bilo u javnom interesu“.
Kritičari ovih promena, uključujući organizacije za ljudska prava i Pravnu komisiju, tvrde da bi, da su u to vreme bile na snazi, mogle dovesti do krivičnog gonjenja novinara koji su ovog meseca otkrili da je tadašnji ministar zdravlja Matt Hancock prekršio pravila COVID-a i imao aferu sa njegovom pomoćnicom koja je u braku, jer se publika oslanjala na procurele snimke CCTV -a i donela svoje zaključke o tome.
Vlada se već suočava sa reakcijama zbog svog odgovora na curenje informacija. Kancelarija komesara suočena je sa kritikama, u sklopu istrage o tome kako su informacije o Hancock-u procurile.
Zvaničnik Ministarstva unutrašnjih poslova negirao je da bi promene smanjile slobodu štampe.
„Sloboda štampe sastavni je deo demokratskih procesa u Velikoj Britaniji, a vlada je posvećena zaštiti prava i njene vrednosti.“
„Pogrešno je tvrditi da će predlozi izložiti novinare riziku da budu tretirani kao špijuni.“
„Uvešćemo novo zakonodavno telo kako bi se sigurnosne službe i agencije za sprovođenje zakona mogle uhvatiti u koštac sa evolucijom pretnje države i zaštititi osetljive podatke.“
„Međutim, ovo će biti uravnoteženo kako bi se zaštitila sloboda štampe i mogućnost uzbunjivača da pozivaju organizacije na odgovornost kada postoje ozbiljne optužbe za prekršaje.“
NAJNOVIJI INTERVJU IZ BUNKERA! IVICA BOŽIĆ KOD MARIJA! SVE TEME NA STOLU!
U dokumentu u kojem se objašnjavaju promene, Ministarstvo unutrašnjih poslova tvrdi da „najozbiljnije“ neovlašćeno curenje štampe ponekad može biti još štetnije nego kada se informacije kradu u svrhu špijunaže.
„Zbog toga ne smatramo da nužno postoji ozbiljna razlika između špijunaže i najozbiljnijih neovlašćenih otkrivanja, na isti način na koji je to bilo 1989.“
„Iako postoje razlike u mehanici i motivima kriminala špijunaže i neovlašćenog otkrivanja podataka, postoje slučajevi u kojima neovlašćeno otkrivanje može biti jednako ili ozbiljnije, u smislu namere i/ili štete.“
To ostavlja prilično prostora da se tužioci bave novinarima preispitujući sumnjive motive iza curenja informacija.
To je samo poslednja pretnja koja se ukazala evropskim novinarima. Pre samo nekoliko dana, UN je komentarisao sve veću upotrebu digitalnog nadzora koristeći softver poput Pegasus-a, softvera za nadzor koji je razvila izraelska grupa NSO, kako bi špijunirao novinare i visoke zvaničnike.
Definitivno postoji jedna stvar oko koje se dve strane mogu složiti: priroda špijuniranja i prikupljanja informacija značajno se promenila od 1989. godine, kada su ovi zakoni poslednji put ažurirani.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Nulta Tačka/ZeroHedge