EU se sprema da uvede Mađarskoj još finansijskih sankcija
EU ne isključuje da će Mađarsku pogoditi još sankcija u vezi sa vladavinom prava, što bi moglo dovesti do dodatnih milijardi zamrznutih sredstava, upozorava evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders
„Evropska komisija (EK) ne isključuje da će primeniti i uslove vezane za dodelu subvencija za nadoknadu (koheziju) u vezi sa Zakonom o zaštiti suvereniteta“, rekao je Rejnders odgovarajući na pitanja mađarske novinske kuće Nepsava tokom diskusije o ovogodišnjem izveštaju o vladavini prava.
Izveštaj o vladavini zakona cilja na Mađarsku sa nizom optužbi, uključujući tvrdnje da nazaduje u odnosu na demokratiju i slobodu štampe. To je uprkos tome što mađarski premijer Viktor Orban rutinski ocenjuje da je jedan od najpopularnijih lidera u Evropi, sa njegovom strankom Fidesom koja je dobila skoro 50 odsto glasova, a Mađarska predstavlja jedno od najpluralističkijih novinarskih tržišta u Evropi – jedino mesto na kojem opozicioni mediji zapravo rastu.
Sada EU možda želi da povuče još novca iz mađarske kase, piše 24.hu. Prema rečima Nepsave, Rejnders je podsetio da je slična odluka doneta pre više od godinu dana zbog takozvanog zakona o zaštiti dece i nekoliko drugih zakona koji „krše osnovne vrednosti EU“ u Mađarskoj.
Profesor Ratko Ristić: Valjevci su pokazali kako se brani zemlja, Crkva mora da stane uz svoj narod https://t.co/14N71F2cB7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 23, 2024
Na osnovu ovih sankcija, Evropska komisija trenutno blokira približno 2,4 milijarde evra iz kohezionih fondova zbog Mađarske.
Suština sistema uslova koji se uvodi u aktuelni budžetski ciklus, piše list, jeste da zemlje članice mogu imati koristi od razvojnih grantova EU samo ako poštuju zajednički dogovorena pravila i odredbe Povelje o osnovnim pravima Zajednice tokom njihovog korišćenja. Međutim, u postupku za kršenje Zakona o zaštiti suvereniteta koji je pokrenut u februaru ove godine, Evropski sud pravde utvrdio je da on krši demokratske vrednosti EU.
Prema njihovim rečima, zakon je protiv nekoliko osnovnih prava sadržanih u Povelji o osnovnim pravima EU, uključujući pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života i zaštitu ličnih podataka, kao i slobodu izražavanja i informisanja, i slobodu udruživanja.
Nulta Tačka/mediji