Autoritarci zahtevaju da se društvena mreža X ugasi u Velikoj Britaniji
Oponašajući politiku koju je Zapad nekada osuđivao u Kini, autoritarci sada pozivaju da se X potpuno zabrani u Velikoj Britaniji kako bi se zaustavili građanski nemiri.
Nakon što je zemlju potresla serija nereda tokom prošle nedelje kao odgovor na 17-godišnjeg sina ruandskih imigranata koji je ubio tri devojčice u Sautportu, mediji i politička klasa okrivili su gnev zbog „dezinformacija“ podeljenih na X-u.
U stvarnosti, u Velikoj Britaniji je godinama uzavrela ogorčenost i bes zbog masovne migracije, sa ogromnim prilivom ljudi koji nastavljaju da pristižu, stavljajući ogroman pritisak na zemlju i čineći neke delove velikih gradova neprepoznatljivima, uprkos tome što niko nikada nije glasao za to.
Međutim, ovaj narativ se iskorištava da bi se stvorio teren za masovnu cenzuru.
Profesor sa Kembridža Sander van der Linden rekao je da bi vlada mogla da „geografski ograniči pristup platformi ako situacija postane tako loša” i da bi X (Tviter) takođe mogao da bude „zabranjen u prodavnici aplikacija zbog kršenja pravila”.
Jessica Simor KC je takođe pozvala vladu Velike Britanije da „usvoji kratak zakon o zatvaranju X-a(Tvitera) u Velikoj Britaniji“.
Preduzetnica Ana Vilhete takođe je pozvala da se X(Twitter) privremeno zabrani u Velikoj Britaniji kako bi se „ograničilo širenje zapaljivih informacija“.
Novinar Pol Mejson, marksista koji je nekada radio za Bi-Bi-Si, zahtevao je od vlade da koristi zakon o bezbednosti na mreži (koji je prošao pod izgovorom zaštite dece od štetnog sadržaja) kako bi „isključila utikač“ na X.
Zvanični podaci o nuspojavama nakon vakcinacije protiv COVID-a u IZRAELU “izgubljeni” zbog “tehničkih grešaka” https://t.co/Wp3sLg2vpA
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 3, 2024
Očigledno je užasno kada bliskoistočni diktatori zatvaraju i blokiraju mreže društvenih medija tokom građanskih nemira, kao što se dogodilo tokom Arapskog proleća, ali kada to uradi Velika Britanija, u redu je.
Kad god postoje antivladini protesti u Kini, tamošnji komunistički režim takođe blokira i suspenduje mreže društvenih medija, nešto što su zapadne vlade nekada smatrale žestokim napadom na osnovne slobode, ali taktikom koju sada oponašaju.
Iako se neredi navode kao primarni razlog za masovnu cenzuru, pozivi su takođe podstaknuti činjenicom da je Ilon Mask osporio glavni narativ o neredima i osramotio premijera Kira Starmera.
Mask je nazvao Starmera „dvostrukim kirom“ jer je sprovodio energičan obračun sa demonstrantima protiv masovnih migracija, dok je zatvarao oči pred muslimanskom ruljom koja se takođe pobunila i fizički napala nevine ljude.
Britanski politički establišment se upustio u kolektivnu histeriju oko Maskovog jednostavnog pitanja za Starmera i vladu kada je upitao: „Zašto sve zajednice nisu zaštićene u Britaniji?“.
Vlasnik X-a je takođe skrenuo pažnju na viralni video snimak čoveka koga je policija uhapsila u sopstvenoj kući zbog objave na Fejsbuku, pitajući da li je to „Britanija ili Sovjetski Savez“.
Režim se duboko plaši da će Maskova intervencija dovesti do toga da izgube kontrolu nad narativom da nemire podstiču bezumna, rasistička razbojništva i nelegitimna zabrinutost zbog uticaja masovne migracije na ljude radničke klase u Velikoj Britaniji.