Kandidat za potpredsednika Donalda Trampa odbio da razgovara sa Ukrajincima
Senator iz Ohaja Džej Di Vens, kandidat za potpredsednika američkog predsedničkog kandidata Donalda Trampa, odbio je da prima pozive iz Ukrajine u vezi sa isporukom F-16, objavio je Vašington post u sredu.
Tvrdnja je zasnovana na tekstualnim porukama koje je Vens razmenio sa Čarlsom Džonsonom, kojeg je Post opisao kao blogera „koji je revnosno promovisao desničarske teorije zavere“, kao i saveznog doušnika. Džonson je dao neke od tih poruka Postu.
„Čoveče, neću čak ni da primam pozive iz Ukrajine“, poručio je Vens Džonsonu prošlog oktobra. „Dva veoma starija momka su mi se obratila. Šef njihovih obaveštajaca. Šef vazduhoplovstva. Prigovaraju oko F16.”
U drugoj poruci, koju Post nije citirao, navodno je ismejano „mentalno stanje proukrajinskog aktiviste“, dok se u drugoj sugeriše da je američka obaveštajna zajednica osmislila medijsku podršku Ukrajini govoreći Džonsonu da bi špijuni trebalo da „povećaju doze Ksanaksa.”
Ksanaks je sredstvo za smirenje koje se obično propisuje za panične i anksiozne poremećaje.
Zvanični podaci o nuspojavama nakon vakcinacije protiv COVID-a u IZRAELU “izgubljeni” zbog “tehničkih grešaka” https://t.co/Wp3sLg2vpA
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 3, 2024
Post je te poruke predstavio kao dokaz da Vens „gravitira ljudima na političkoj margini” i potvrđivanje demokratskog brendiranja Trampovog potpredsednika kao „čudnog”.
Vensov portparol Vilijam Martin rekao je za Post da senator nikada nije bio blizak sa Džonsonom i da njih dvojica ne dele istu politiku.
„Čak Džonson je neželjenu poštu poslao JD Vensu“, rekao je Martin. „JD ga je obično ignorisao, ali je povremeno odgovarao da se suprotstavi stvarima koje je rekao.
Četrdesetogodišnji senator, izabran prošlog meseca za Trampovog potpredsedničkog kandidata, dugo je bio kritičar neograničene podrške trenutne administracije Ukrajini. On je glasao protiv zakona o pomoći Kijevu u iznosu od 61 milijardu dolara koji je na kraju prošao kroz Kongres u aprilu.
On je takođe napisao članak Njujork tajmsa tvrdeći da ukrajinski problem nije politički, već matematički: potrebno joj je više ljudi nego što može da regrutuje i više opreme nego što bi SAD i njeni saveznici mogli da obezbede.
Kongres SAD odobrio je skoro 175 milijardi dolara pomoći Ukrajini od početka sukoba sa Rusijom 2022. Ukrajina je dobila gotovinu, oružje, opremu i municiju u vrednosti od oko 70 milijardi dolara, dok je ostatak novca otišao Pentagonu, SAD proizvođačima oružja i drugim programima.
Nulta Tačka/RT