Studije otkrivaju da pametni telefoni izazivaju anksioznost i samoubilačke misli kod tinejdžera
Nova studija je otkrila da upotreba pametnih telefona među tinejdžerima izaziva tešku anksioznost, depresiju i samoubilačke misli.
„Problematična upotreba pametnih telefona bila je povezana sa anksioznošću i depresijom, nezavisno od vremena ispred ekrana“, upozorava studija u odeljku „Zaključak“.
Infowars.com izveštava: Problematično korišćenje pametnog telefona se definiše kao korišćenje koje se karakteriše kao ponašanje nalik zavisnosti.
„Problematično korišćenje pametnog telefona uključuje gubitak kontrole nad količinom vremena provedenog na pametnom telefonu, osećanje uznemirenosti kada mu se uskrati pristup pametnom telefonu, nastavak upotrebe uprkos negativnim posledicama i zahteva sve duže periode korišćenja za zadovoljstvo“, navodi se u studiji u Uvodnom odeljku.
Skoro 1 od 5 starijih adolescenata prijavio je problematičnu upotrebu pametnih telefona, a skoro 2 od 3 izjavilo je da želi da smanji upotrebu“, navodi se u studiji u odeljku „Zaključci“.
Istraživači su analizirali 657 adolescenata uzrasta od 16 do 18 godina iz pet škola u Velikoj Britaniji za njihovo istraživanje.
Zanimljivo, dok vreme ispred ekrana nije imalo uticaja na anksioznost ili depresiju, problematično korišćenje pametnog telefona jeste.
Ovo pokušavaju da sakriju! Najveća fabrika za proizvodnju BATERIJA za Električna Vozila stopira rad: Plašimo se da sve ovo nije isplativo https://t.co/BxAM159GM7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 13, 2024
„Problematična upotreba pametnih telefona imala je značajan direktan, indirektan i ukupan efekat i na anksioznost i na depresiju“, navodi se u studiji u odeljku „Rezultati“.
Istraživači su razgovarali o tome koliko je mladih ljudi svesno negativnih efekata problematične upotrebe pametnih telefona i neki su tražili pomoć.
Studija je sprovedena putem upitnika.
„Upitnik se sastojao od balansa pozitivnih i negativnih pitanja o tehnologiji pametnih telefona, kao i demografskih podataka učesnika, upotrebe pametnih telefona i široko korišćenih validiranih instrumenata o simptomima anksioznosti, depresije i nesanice“, navodi se u studiji u delu 2.1 „Metoda“ odeljak.
Upotreba pametnih telefona je zatim upoređena sa stopom psiholoških poremećaja.
„Demografske karakteristike i karakteristike korišćenja pametnih telefona su sažete, upoređujući adolescente sa umerenom anksioznošću sa onima koji nemaju problema, kao i one sa problematičnom upotrebom pametnog telefona u poređenju sa onima koji to nemaju“, navodi se u studiji u delu 2.3 odeljka „Metode“.
Različite metrike su uzete u obzir, uključujući korišćenje aplikacija za pametne telefone i obrasce korišćenja pametnog telefona.
Druga studija koja analizira problematičnu upotrebu pametnih telefona (PSU) kod adolescenata starosti od 13 do 16 godina takođe je otkrila da su anksioznost, depresija i nedostatak sna takođe povezani sa problematičnom upotrebom pametnog telefona.
„Pronašli smo linearnu vezu između promena u PSU tokom vremena i anksioznosti, depresije i kvaliteta sna. Ovi nalazi sugerišu da adolescenti koji pokazuju veće simptome PSU imaju veće simptome anksioznosti, depresije i lošeg sna“, navodi se u studiji u odeljku „Diskusija“.
Ta studija je takođe koristila upitnik koji je dat učenicima iz više srednjih škola u Londonu.
Nulta Tačka/InfoWars