Kolaps u BIRN-u, procureli mejlovi: Unutrašnja kriza potresa vodeću propagandnu mrežu na Balkanu uprkos snažnim finansijama iz inostrantsva – The Grayzone
U poslednjim mesecima, Balkanska istraživačka mreža (BIRN), organizacija koja je decenijama predstavljala vodeći izvor istraživačkog ali svakako propagandnog novinarstva na Balkanu, suočava se sa ozbiljnom krizom koja preti njenom opstanku. Uprkos tome što je osnovana i finansirana od strane zapadnih vlada sa ciljem da promoviše njihove interese u regionu, BIRN se sada nalazi na ivici kolapsa usled unutrašnjih nesuglasica i ozbiljnih optužbi na račun njenog rukovodstva.
Tekst koji sledi, rezultat je zajedničkog rada istraživačkih novinara Kita Klarenberga i Jovana Milovanovića iz redakcije Grayzone. Kroz analizu procurelih mejlova i drugih poverljivih dokumenata, autori otkrivaju duboku krizu koja potresa BIRN, bacajući novo svetlo na operacije koje su godinama oblikovale medijski pejzaž Balkana u skladu sa interesima evropskih i američkih sila.
Istaknuta propagandna kuća na Balkanu, koju direktno nadgleda britanska vladina agencija, koju je Rojters svojevremeno označio kao „uticajno proširenje spoljne politike Ujedinjenog Kraljevstva sa mekom moći“, čini se da je na ivici kolapsa nakon velikog raskola između članova osoblja i vođstva.
Procureli mejlovi koje je pregledao The Graizone otkrivaju da je „duboka kriza“ zahvatila Balkansku istraživačku mrežu (BIRN), koju je stvorio i finansirao Zapad, i koja preti da raspadne organizaciju. Vodeća propagandna platforma u arsenalu više zapadnih vlada i fondacija nastojala je da preoblikuje nemirni region u korist evropskih i američkih interesa, objavljujući mnoge „proizvode“ u službi ovog cilja. Sada se čini da je čitava imperija informacionog ratovanja na klimavim nogama.
NOVO! PROFESOR DUŠKO KUZOVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA O SVIM ZABRANJENIM TEMAMA
E-mejlovi, koji su procureli u aprilu, otkrivaju da je u BIRN-u izbila unutrašnja „kriza“. Ova katastrofa je uglavnom vezana za regionalnu direktorku Milku Domanović, koja nadgleda „portfolio regionalnih projekata“ organizacije. U mejlovima, više anonimnih zaposlenih optužuje je za širok spektar teških propusta, uključujući „zanemarivanje dužnosti“ i „neprikladno ponašanje“. Njena navodna nesposobnost i „loše rukovođenje“ su navodno naveli EU da traži povraćaj granta od 300.000 evra. Autentičnost mejlova potvrdili su službenici BIRN-a.
U zajedničkom mejlu, koji su podnosioci žalbe poslali najvišim ešalonima BIRN-a 17. aprila, Domanović je optužena da podstiče „tajne diskusije” o performansama osoblja, „sukobljavajući ih jedne protiv drugih, često koristeći tehnike kao što su sramoćenje zbog problema u njihovom odsustvu”. Štaviše, tvrdili su da se „osetljivim informacijama“ koje su poverljivo delili sa višim službenicima „nepažljivo rukovalo, što je dovelo do kršenja“. U dokumentu, regionalna direktorka organizacije optužena je za „borbeni i preteći stil komunikacije“ i ohrabrivanje okruženja na radnom mestu „punog tračeva“.
„Kultura ćutanja prožima… ostavljajući mnoge od nas da se klone posledica izražavanja istinske zabrinutosti ili neslaganja“, napisali su zaposleni.
Domanovićkin mandat je, kažu, „narušen autoritarnim stavom prema kolegama [i] neodlučnošću, neefikasnošću i kašnjenjima, što je rezultiralo nizom propuštenih prilika, sredstava i ciljeva“. Kada dođe do problema, „krivica se često prebacuje na druge“, nastavili su, dodajući da je Domanović „negovala okruženje prepuno paranoje“ i upuštala se u „nemilosrdno i često besmisleno ispitivanje rada mnogih od nas“.
Ove optužbe izneo je niz iskusnih internih izvora, koji su radili pod različitim čelnicima BIRN-a i tvrde da se nikada ranije nisu susreli sa takvim problemima. Prema mejlovima, oni su odlučili da ostanu anonimni „zbog legitimnog straha od odmazde“ Domanović, za koju tvrde da je favorizovala „tajnost, zakulisne poslove i nedostatak odgovornosti“ u odnosu na „govorenje istine vlasti“ interno dok je bila na toj funkciji.
Grupa je napisala da bi, ako bi otkrili svoj identitet, „naše karijere u BIRN-u bile gotove“, tvrdnja za koju su rekli da je „jasno“ potvrđena „nedavnim, iznenadnim odlascima naših kolega“.
E-mejl koji je Domanović poslala grupi 24. aprila, u kome je cela vladajuća „Skupština” organizacije obaveštena, sugeriše da su njihove strepnje bile osnovane. Hrabro je izjavila da neće „odgovarati na anonimne mejlove“, ali je ipak optužila njihove autore da rade „na izazivanju haosa unutar BIRN-a“. Regionalna direktorka je dodala da je odbor organizacije podelio njenu „zabrinutost u vezi sa anonimnom komunikacijom“.
„Ako su ovi mejlovi zaista došli iz BIRN-a, Skupština je duboko razočarana presudom onih koji su odlučili da iznesu pritužbe na način koji potencijalno šteti reputaciji, radnom okruženju i misiji BIRN-a.“
Napad na elite kada „njihovi podsticaji nisu usklađeni sa [britanskim] ciljevima/vrednostima“
BIRN-ov spisak donatora je prava galerija obaveštajnih ispostava i regionalnih zapadnih ambasada. Dokumenti koji su procureli pokazuju da se britansko učešće širi dalje od pukog finansiranja medija, pri čemu njene strane obaveštajne službe idu čak do obučavanja operativaca organizacije, pa čak i usmeravanja njihovih aktivnosti kroz tzv. British Council (BC).
Diplomata veteran Harold Beelei opisao je British Council kao jednu od londonskih „glavnih međunarodnih propagandnih agencija“, pored Bi-Bi-Sija. Nedavno je Rojters nazvao BC „uticajnim produžetkom meke moći spoljne politike Ujedinjenog Kraljevstva“.
Interni dokument koji je procurio otkriva da je British Council preuzeo kontrolu nad BIRN-om u okviru projekta Forin ofisa, koji je navodno imao za cilj „podršku većoj nezavisnosti medija na Zapadnom Balkanu“. Operacija koju sponzoriše država takođe tvrdi bez ikakvog osećaja ironije da ima za cilj da se suprotstavi „zarobljavanju medija“ u regionu u kojem zapadne vlade sponzorišu najbogatije medije.
Pod okriljem programa, novinari širom Balkana dobijaju „obuku i mentorstvo“ i pomažu „da se poboljša njihov angažman sa građanima o pitanjima od javnog interesa; ciljanje onlajn publike putem društvenih mreža i alata, javnih kampanja; razvoj društvenih mreža, održavanje njihovih onlajn profila i obuku na radnom mestu [za] vođenje kampanja na društvenim medijima.”
U skorije vreme, British Council je razmišljao o stvaranju „najsavremenijeg alata za izveštavanje angažovanih građana“ koji bi omogućio BIRN-u i drugim prikrivenim medijskim kućama na Balkanu koje podržavaju Britanci „da redovno primaju i reaguju na curenja informacija“ i savete lokalnog stanovništva, „ukazujući na najhitnija pitanja u lokalnim zajednicama.“ Posebno, LinkedIn profil Milke Domanović otkriva da je od 2019. do 2022. bila zadužena za „istraživanje i dizajn“ „prilagođenog ‘alata za prijavljivanje angažovanih građana’“.
Drugim rečima, britanska obaveštajna služba je uz Domanovićevu asistenciju pokušala da konstruiše pro-NATO Vikiliks. Na drugim mestima, u fajlovima koji su procurili, stoji da je projekat BC „o remećenju statusa kvo i omogućavanju medijima da pozovu vladu na odgovornost“. Prethodni dosijei britanske Jedinice za stabilizaciju jasno su pokazali da je podrška Londona novinskim kućama na Balkanu eksplicitno usmerena na širenje uticaja Londona, često putem unapređenja promene režima.
„U kontekstima u kojima podsticaji elite nisu usklađeni sa [britanskim] ciljevima/vrednostima… mogao bi biti potreban pristup koji nastoji da pozove elitne političare na odgovornost“, navodi se u dosijeu koji je procurio.
„Možemo da gradimo odnose i saveze sa onima koji dele naše ciljeve i vrednosti za reformu…“ nastavlja se. „Ključno je da mediji imaju kapacitet.
Izvorni članak možete pročitati ovde…