10 stvari koje treba znati o Avganistanu nakon što su Amerikanci pobegli i talibani se vratili na vlast
Talibani su se vratili na vlast pre tri godine, 15. avgusta 2021. nakon što su zauzeli Kabul usred paničnog povlačenja Zapada iz Avganistana.
Međutim, većina sveta je od tada zaboravila na tu zemlju zbog ukrajinskog sukoba, zbog čega je vredno svakoga obavestiti šta se tamo dešava.
Ono što sledi je deset stvari koje bi ljudi trebalo da znaju o Avganistanu.
1. Američke sankcije ostaju glavna prepreka socio-ekonomskom oporavku
SAD nastavljaju da sankcionišu Avganistan i zamrzavaju onu svoju imovinu koju je bivša vlada stavila u svoju nadležnost. Ovo je otežalo društveno-ekonomski oporavak zemlje, iako je upravo to bila poenta. SAD se nadaju da bi teški uslovi života kojima su doprineli u stvaranju jednog dana mogli dovesti do pobune koja bi mogla da ugrozi kontrolu talibana nad zemljom.
2. Talibani tek treba da formiraju etno-politički inkluzivnu vladu
Talibani su ranije obećali da će formirati inkluzivnu vladu, što su posmatrači protumačili kao posvećenost podizanju uloge etničkih manjina i opozicije, ali to tek treba da se desi. Takođe su nametnuli ograničenja ženama od povratka na vlast. Ove politike su poslužile kao izgovor za odbijanje međunarodne zajednice da prizna legitimitet vlade.
Velika Britanija: Hapse decu i od 12 godina! Uhapšen muškarac (40) samo zato jer je podelio objavu protiv VLASTI https://t.co/MAyCoWzbdT
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 16, 2024
3. Astronomski velika nalazišta retkih ruda u Avganistanu su još uvek neiskorišćena
Nedostatak formalnog priznanja zakomplikovao je talibanske planove da profitiraju od procenjenih 1 bilion dolara retkih zemnih minerala ispod avganistanskog tla, što bi ga jednog dana moglo učiniti integralnim u globalnim lancima snabdevanja. Njihova ekonomija bi takođe mogla da bude unapređena ako se proizvodni pogoni uspostave unutar zemlje i oni služe kao sidra za raznovrsnije strane investicije.
4. Proizvodnja opijuma praktično ne postoji nakon što su je talibani zabranili
Talibani su zabranili uzgoj opijuma osam meseci nakon povratka na vlast, što je dovelo do ogromnih 95% smanjenja proizvodnje. Avganistan sada više nije svetska prestonica opijuma, ali se bori da ovu kulturu zameni drugom, ostavljajući tako neke farmere bez posla. Oni bi zauzvrat mogli postati podložniji pridruživanju terorističkim grupama kako bi nadoknadili izgubljeni prihod.
5. ISIS-K nije zbrisan uprkos najboljim naporima talibana
ISIS-K je jedina snaga unutar Avganistana koja je sposobna da svrgne talibane, ali oni nisu uklonjeni uprkos najboljim naporima talibana u poslednje tri godine. Oni nastavljaju da regrutuju nove članove preko društvenih medija, obučavaju neke od njih i planiraju napade iz svojih utočišta. Talibanima je potrebno više inteligencije i boljeg naoružanja kako bi jednom zauvek ugušili ovu globalnu pretnju.
6. Veze Talibana sa bivšim pokroviteljem Pakistana su se pogoršale
Očekivanja nekih da će Pakistan obnoviti svoj uticaj nad Avganistanom po povratku talibana na vlast srušena su nakon što se grupa okrenula protiv svog pokrovitelja tako što je ugostila militante „pakistanskih talibana“ (TTP) koje Islamabad smatra teroristima. Tenzije između njih dvoje su ih gurnule na ivicu rata, ali su hladnije glave do sada preovladavale, iako možda neće prevladati zauvek.
7. Planirani kanal je pogoršao odnose sa centralnoazijskim republikama
Veze Avganistana sa Pakistanom nisu jedine koje su se pogoršale u protekle tri godine otkako je talibanski planirani kanal Koš Tepa pogoršao odnose sa centralnoazijskim republikama. Veze sa sekularnim Tadžikistanom su već bile problematične jer se protivi navodnom maltretiranju fundamentalističkih talibana prema njegovim koetnicima, ali to dovodi Uzbekistan i Turkmenistan na njegovu lošu stranu.
8. Indija i talibani su iznenađujuće popravili svoje prethodne probleme
Talibansko-pakistanske tenzije pomogle su približavanju grupe Indiji, protiv koje je trenirala kašmirske militante, ali integracija u njen transportni koridor sever-jug tek treba da bude završena zbog prethodno navedenih problema sa centralnoazijskim republikama i Iranom. Čak i tako, ovo je moglo uticati na njihovu odluku da priznaju Kašmir kao odvojen od Pakistana, što je u skladu sa interesima Indije.
9. Rusija bi mogla postati prva zemlja koja će priznati talibansku vladu
Ekonomski i bezbednosni interesi su odgovorni za to što Rusija zvanično razmatra mogućnost da ukine talibansku oznaku terorizma i da kasnije prizna njihovu vladu. Kremlj želi da iskoristi astronomski velika nalazišta minerala u Avganistanu koja su Sovjeti prvi otkrili, da iskoristi potencijal transregionalne povezanosti zemlje i olakša talibanske antiterorističke operacije protiv ISIS-K.
10. Avganistan može igrati ključnu ulogu u multipolarnoj integraciji Evroazije
Na kraju, ali ne i najmanje važno, obnavljanje nezavisnosti Avganistana nakon dve decenije zapadne okupacije omogućava mu da igra ključnu ulogu u multipolarnoj integraciji Evroazije, iako se veze sa njenim susedima moraju poboljšati pre nego što se to dogodi. U tom slučaju, može olakšati trgovinu sever-jug između Rusije/centralne Azije i Pakistana/Indije i trgovinu Istok-Zapad između Irana i Centralne Azije/Kine.
Kao što se može videti, iako Avganistan više ne funkcioniše kao američka vazdušna baza u evroazijskom srcu, on je sada izvor nekonvencionalnih pretnji regionu nakon što su se talibani vratili na vlast preko svog domaćina TTP-a, svojih kontroverznih planova za kanale i neuspeha da poraz ISIS-K.
Ipak, Avganistan ima više geostrateškog potencijala nego ikada ranije, ali mora da reši ova pitanja kako bi to iskoristio.