Britanski novinar koji je kritikovao zakone o borbi protiv terorizma uhapšen prema „Zakonu o terorizmu“
Britanski nezavisni novinar Riči Medherst otkrio je kako su se prema njemu ponašale vlasti nakon hapšenja prema članu 12 britanskog Zakona o terorizmu.
Njegovo hapšenje 15. avgusta usledilo je osam dana nakon što je FBI izvršio raciju u kući novinara i kolumniste CN-a Skota Ritera u Sjedinjenim Državama.
Common Dreams izveštava: Medhurst—koji je poznat po svom radu na suprotstavljanju američkim, britanskim i izraelskim ratnim zločinima na Bliskom istoku i po svom zalaganju za bivšeg zatvorenika osnivača VikiLeaksa Džulijana Asanža—rekao je na društvenim mrežama u utorak: „Kritikovao sam Zakon o terorizmu ranije, ušao u avion, a zatim sam po sletanju uhapšen po Zakonu o terorizmu. Ne mogu da verujem.“
U skoro devetominutnom videu objavljenom u ponedeljak uveče na X, društvenoj mreži ranije poznatoj kao Tviter, Medherst je rekao da je „u četvrtak, kada sam sleteo na londonski aerodrom Hitrou, odmah iz aviona ispratilo šest policajaca koji su me čekali na ulazu u avion“.
„Uhapsili su me — ne pritvorili — uhapsili su me prema članu 12 Zakona o terorizmu iz 2000. i optužili me da sam navodno „izrazio mišljenje ili uverenje koje podržava određenu organizaciju“, ali nisu hteli da objasne šta to znači“, nastavio je.
Kontroverzni zakon kriminalizuje svakog ko „poziva na podršku zabranjenoj organizaciji“ ili „izražava mišljenje ili uverenje koje podržava“ takvu grupu. Prekršioci mogu biti kažnjeni kaznom zatvora do 14 godina i novčanom kaznom.
Velika Britanija: Hapse decu i od 12 godina! Uhapšen muškarac (40) samo zato jer je podelio objavu protiv VLASTI https://t.co/MAyCoWzbdT
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 16, 2024
Kao što je Laura Tiernan objasnila u utorak na veb stranici World Socialist:
Predstavljen od strane laburističke vlade [bivšeg britanskog premijera] Tonija Blera, akt je legalan. U slučaju Medhursta, čini se da se komentar koji brani pravo Palestinaca prema međunarodnom pravu da se odupru stranoj vojnoj okupaciji i genocidu definiše kao podrška terorizmu.
Hamas je među organizacijama koje je vlada Ujedinjenog Kraljevstva proglasila terorističkom. Dok je njegovo vojno krilo zabranjeno 2001., Hamas je u potpunosti zabranjen 2021. godine, sa ciljem kriminalizacije podrške palestinskom narodu. Političko krilo Hamasa pobedilo je na izborima održanim u Gazi 2006. godine, a organizacija takođe nadgleda dobrotvorni rad.
I was arrested at Heathrow Airport under the Terrorism Act, Sec 12 because of my reporting.
6 police officers were waiting for me at the entrance of the aircraft.
I was held for almost 24 hours and questioned.
I believe I’m the first journalist to be arrested under this… pic.twitter.com/pbf6q5dXIf
— Richard Medhurst (@richimedhurst) August 19, 2024
Medhurst je rekao: „Kategorično i u potpunosti odbacujem sve optužbe policije. Ja nisam terorista. Nemam krivični dosije. Pre ovog incidenta, nikada u svom životu nisam bio u pritvoru.”
„Ja sam proizvod diplomatske zajednice i vaspitan sam da budem antiratno nastrojen“, objasnio je on. „Oba moja roditelja su dobila Nobelovu nagradu za mir za svoj rad kao mirovnjaci Ujedinjenih nacija. Imali su ogroman uticaj na moj pogled na svet i stavove i usadili mi važnost diplomatije, međunarodnog prava i mira.”
Medhurst je rekao da je pretresen, vezan je lisicama i odveden u policijskim kombijem u stanicu gde je ponovo pretresen, uzeti otisci prstiju, fotografisan i stavljen u samicu. Oduzeti su mu telefon i radna oprema. Kada bi ih pitao zašto je uhapšen, „policija bi rekla nešto poput: ’Pa, mi smo samo policajci koji hapse. Zaista ne znamo.’”
„Niko na svetu nije znao šta mi se dogodilo ili gde sam bio“, rekao je. „Morao sam da pitam četiri ili pet različitih čuvara nekoliko sati dok konačno nisam dobio poziv. Ukupno sam u pritvoru proveo skoro 24 sata. Ni u jednom trenutku mi nije bilo dozvoljeno da razgovaram sa članom porodice ili prijateljem. Nakon 15 sati čekanja, konačno su me intervjuisala dva detektiva.
Nulta Tačka/TPV