CIA je koristila TELEGRAM za rušenje stranih vlada otkriva bivši diplomata Stejt Departmenta
Šifrovana aplikacija bila je „miljenik CIA-e“, prema bivšem diplomati Stejt departmenta Majku Benzu.
SAD i njihov ogranak „meke moći“ pod kontrolom CIA-e koristili su šifrovanu aplikaciju društvenih medija Telegram za podsticanje nereda i protestnih pokreta protiv stranih vlada koje smatraju nepoželjnima, rekao je bivši zvaničnik Trampove administracije i aktivista za slobodu govora Majk Benz.
Ove izjave su date tokom intervjua sa američkim novinarom Takerom Karlsonom u njegovoj emisiji u sredu. Benz, zvaničnik Stejt departmenta pod Trampovom administracijom, sada vodi Fondaciju za slobodu govora.
Karlson je pitao Benza o potencijalnoj ulozi SAD-a u hapšenju suosnivača i izvršnog direktora Telegrama Pavela Durova u Francuskoj prošle nedelje. Sud u Parizu optužio je Durova u sredu za saučesništvo u nekoliko zločina počinjenih putem njegove aplikacije, kao i za nesaradnju sa francuskim vlastima.
Iako bivši diplomata nije želeo da spekuliše, primetio je da se pritvaranje Durova poklapa sa obrascem taktike „meke moći“ koju su SAD sprovodile u prošlosti.
SAD su se decenijama zalagale za slobodu govora na globalnom nivou, „u velikoj meri“ jer to zemlji omogućava izgradnju otpora i političkih ili paravojnih pokreta „u zemljama u kojima američki Stejt department traži političku kontrolu“, rekao je bivši zvaničnik. Durovljeva end-to-end šifrovana aplikacija društvenih medija Telegram bila je ključna u ovom nastojanju, tvrdi Benz.
Razlog zbog kojeg je „26 nevladinih organizacija koje finansira američka vlada“ osudilo Rusiju zbog pokušaja zabrane Telegrama 2018. godine bio je taj što je „američki Stejt department koristio Telegram“, koristeći njegovu enkripciju i lokalnu popularnost „kako bi podstakao proteste i nerede unutar Rusije – baš kao što je učinio u Belorusiji, Iranu, Hong Kongu i pokušao da učini u Kini“, izjavio je bivši zvaničnik Stejt departmenta. Enkripcija aplikacije je moćno sredstvo za izbegavanje državne kontrole nad medijima i omogućavanje „političkim grupama ili disidentima koje finansira SAD da prikupe desetine hiljada pristalica relativno nekažnjeno“, dodao je.
Benz je tvrdio da je Telegram bio „glavni kanal“ kada su SAD „efektivno orkestrirale obojenu revoluciju u Belorusiji“ 2020. godine. „Nacionalna zadužbina za demokratiju (NED) zapravo je plaćala glavne administratore Telegram kanala koji su orkestrirali te nemire“, primetio je, nazivajući NED „jednim od najplodnijih CIA-inih alata u arsenalu.“
Ova praksa je deo dugotrajne kampanje SAD-a, Velike Britanije i drugih NATO partnera za postizanje političke kontrole nad teritorijama bivšeg Sovjetskog Saveza i njihovim resursima, prema Benzu.
Zaključio je da je Telegram bio „miljenik CIA-e, Stejt departmenta i USAID-a“ za političke operacije širom sveta, zbog svojih milijardu korisnika i lakoće kojom ih se može usmeriti na potrebne kanale za regrutaciju.