Američki obaveštajci nisu otkrili pokušaj stranog mešanja u predsedničke izbore u SAD
U modern doba političari iz SAD kao i sama administracija uvek su krivili Rusiju za mešanje u izbore u Sjedinjenim Država i uvek se to ispostavilo kao apsolutna laž.
Sada smo dobili i priznanje samih obaveštajnih agencija koje tvrde da nikada nije postojalo direktno mešanje u izbore.
Američke vlasti nisu otkrile pokušaje stranih aktera da se direktno mešaju u predstojeće predsedničke izbore, predstavnici Kancelarije direktora nacionalne obaveštajne službe (ODNI), Agencije za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost (CISA) i Federalnog obaveštajnog biroa ( FBI) su izjavili.
Međutim, obaveštajni zvaničnici su tvrdili da Rusija, Iran i Kina pokušavaju da utiču na javno mnjenje i poseju razdor u američkom društvu.
Tokom izbora 2016. i 2020. godine, američke obaveštajne agencije su u više navrata navodile da je Moskva razmeštala hakere i koristila „informacioni rat“ da bi promenila glasanje u korist Donalda Trampa.
Nijedna od ovih tvrdnji nije dokazano istinita; izveštaj koji je objavio specijalni savetnik Robert Miler 2019. utvrdio je da su oni neosnovani.
Tokom višeagencijskog brifinga za štampu u Vašingtonu u petak, neimenovani predstavnik ODNI je rekao: „Nismo primetili nijednog stranog aktera koji je želeo da se umeša u sprovođenje izbora 2024.
„Umesto mešanja, međunarodna zajednica ocenjuje da su se protivnici do sada fokusirali na korišćenje informativnih operacija i propagande kako bi pokušali da oblikuju preferencije birača ili potkopaju poverenje u izbore“, dodao je zvaničnik.
Kada su u prošlosti iznosile slične tvrdnje, američke vlasti su se retko trudile da definišu šta su mislile pod dezinformacijama kada su iznosile optužbe na račun Rusije, Irana i Kine.
Ovo su bile tri najveće nacije koje su navodno pokušavale da „pogoršaju podele u američkom društvu u svoju korist“. Zvaničnik ODNI-a je dodao da postoji nekoliko drugih zemalja koje „razmatraju aktivnosti koje u najmanju ruku testiraju granice izbornog uticaja“, ali su prestale da ih imenuju.
Zvaničnik je izdvojio Moskvu kao „najveću i najaktivniju pretnju stranog uticaja na ovogodišnje izbore u SAD”.
Što se tiče Irana, američka obaveštajna agencija veruje da ta zemlja „ulaže veće napore nego u prošlosti da utiče na ovogodišnje izbore“, nastojeći da „podstakne razdor i potkopa poverenje u naš izborni proces“.
Nasuprot tome, Kina je više „fokusirana na uticaj na trke bez glasanja“ na državnom i lokalnom nivou, prema američkim vlastima. Peking navodno nastoji da se „suprotstavi američkim političarima na koje se gleda kao protiv Kine i da podrži druge na koje se gleda kao na prokineske“.
Ranije ove nedelje, američka vlada je uvela sankcije dvojici zaposlenih na RT-u zbog njihove navodne uloge u širenju video klipova koji su sejali „razdor i podele“ u zemlji.
Komentarišući slične navode još u julu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov ih je odbacio kao „apsurdne“.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je otprilike u isto vreme insistirala na tome da Rusija nema običaj da se meša u unutrašnje poslove suverenih zemalja.
Kina i Iran su na sličan način negirali prethodne američke tvrdnje.