Najmoćniji političar u Holandiji tvrdi: Evropska Unija je čudovište koje otima suverenitet zemalja članica
Evropska unija je čudovište željno moći koje otima suverenitet i nikada ga ne vraća, smatra Gert Vilders, lider najveće partije u Holandiji.
Vilders, tradicionalista i suverenista rekao je da se Evropskoj uniji ne smeju više davati ovlašćenja za donošenje odluka u ime zemalja članica.
UŽIVO! ČETVRTAK OD 20h! OVE SVETSKE SILE PRVE PADAJU I TO USKORO!
Odbacujući ideju o oporezivanju širom Evrope i sve većoj političkoj uniji, Vilders je rekao da je regionu potrebno manje integracije, a ne više.
Govoreći za CNBC sa foruma Ambrozeti u Italiji u nedelju, holandski političar je tvrdio da je Evropskoj uniji potrebna manje centralizovane kontrole i više moći vraćeno nacionalnim parlamentima, posebno po pitanjima poput imigracije.
„Evropa je neka vrsta čudovišta“, rekao je Vilders za američke medije. „Evropska unija, ako joj daš više moći, oni samo žele više i neće je vratiti.
Prethodno tvrdokorni evroskeptik posvećen izlasku Holandije iz Evropske unije, Vildersov stav o članstvu u EU je omekšao što je on bio bliže vlasti — to je tipično za mnoge političare širom Evrope, kao što su Giorgia Meloni u Italiji i Marin Le Pen u Francuska.
Pošto se dugo zalagao za referendum o Nexitu – odnosno izlasku Holandije iz Evropske unije – lider PVV odustao je od obećanja da će se na proleće javno glasati o tom pitanju kako bi formirao vladu sa desnim centrom, pro -EU stranke.
„Prekasno je da se to okonča“, rekao je Vilders za CNBC u vezi sa evropskim projektom, „ali molim vas, hajde da vratimo neka od ovlašćenja u prestonice, na primer za imigraciju.
„Svi političari koji su zaista neusklađeni sa biračkim telom u Evropi kažu, ‘želimo više integracije’, ali ljudi to ne žele, oni žele da se reše svoja [domaća] pitanja“, objasnio je Vilders.
Ključna politika nove holandske vlade je da insistira na izuzeću iz kontroverznog EU migracionog pakta i širih pravila o azilu kojima se trenutno upravlja iz Brisela.
„Veoma je važno da pokušamo da pooštrimo naše granice, ali na kraju krajeva, to moramo da uradimo na nacionalnom nivou“, primetio je on.
„Moramo da budemo zaduženi za svoja pravila o imigraciji, za svoja pravila o azilu, za sopstvene granične kontrole. Bilo koja nacija bez mogućnosti da odluči ko je dobrodošao u njen dom zapravo nije nacija“, dodao je on.
Neke zemlje su preuzele stvari u svoje ruke po pitanju migracija, rizikujući da nalete gnev Brisela.
I Mađarska i Slovačka su obećale da će prkositi zahtevima Evropske unije da ilegalni imigranti budu pravedno raspoređeni po celom bloku, pri čemu su njihove vlade poručile Komisiji bez sumnje da njihove zemlje neće učestvovati u šemi bez obzira na finansijske kazne.
Administracija Viktora Orbana u Budimpešti je čak održala konferencije za novinare ispred flote autobusa, upozoravajući Brisel da će transportovati ilegalne migrante sa južne granice zemlje sa Srbijom do de fakto prestonice EU ako Evropska unija tako očajnički želi migraciju.
U drugom primeru države članice EU koja deluje jednostrano, nemačka levičarska koaliciona vlada objavila je u ponedeljak planove da ponovo uvede granične kontrole na svakoj unutrašnjoj granici EU, čime se praktično suspenduje Šengenski sporazum bez granica.
Nije iznenađujuće što je taj potez najavljen uoči ključnih državnih izbora nakon katastrofalnih rezultata levo-liberalne koalicione vlade na nedavnim izborima u Saksoniji i Tiringiji gde su uživale antimasovne migracije Alternativa za Nemačku i opozicija desnog centra CDU značajan izborni uspeh.