Usvojen „PAKT ZA BUDUĆNOST“ u Ujedinjenim Nacijama – Države glasale za stvaranje Jedne Svetske Vlade
Zemlje članice UN juče su u okviru Samita o budućnosti, usvojile konsenzusom Pakt za budućnost o kojem je i ranije pisala redakcija Nulte Tačke a koji služi za uništavanje svih vaših prava i koji postavlja temelje za stvaranje Jedne Svetske Vlade.
UN su ovaj plan predstavile kroz navodni cilj da zemlje članice navodno odgovore na izazove 21. veka – od sukoba preko klimatskih promena i ljudskih prava do dezinformacija (zapamtite kliamtske promene i dezinformacije).
Kako su rekli usvajanje ovog dokumenta u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku tokom Generalne skupštine UN omogućiće veću međunarodnu saradnju za zajedničku budućnost.
Njaveći zagovarač ukidanja sloboda zbog takozvanih klimatskih promena Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozdravio je juče usvajanje Pakta za budućnost u Generalnoj skupštini UN.
„Pozdravljam usvajanje Pakta za budućnost, Globalnog digitalnog kompakta i Deklaracije o budućim generacijama – to je značajan korak ka efikasnijem, inkluzivnijem i umreženijem multilateralizmu“, naveo je Gutereš na mreži X.
On je dodao da se borio za ideje u tim dokumentima od prvog dana svog mandata i da će biti potpuno posvećen njihovoj implementaciji.
Gutereš je na samitu opisao Pakt za budućnost kao ključni sporazum koji će doneti promenu ka efikasnom, inkluzivnom multilateralizmu.
Ovaj pakt, koji obuhvata aneks o radu ka odgovornoj i održivoj digitalnoj budućnosti, usvojen je bez glasanja, konsenzusom, a nakon devet meseci pregovora.
„Okupili smo se da vratimo multilateralizam sa ivice propasti“, rekao je Gutereš ranije na samitu, preneo je Rojters.
Pakt za budućnost, kako se navodi, fokusira se na pet širokih oblasti, a to su održivi razvoj, međunarodni mir i bezbednost, nauka i tehnologija, mladi i buduće generacije i transformacije globalnog upravljanja, što je ključni element jer multilateralne finansijske institucije, pa čak i same UN, nisu u stanju da pronađu rešenja za probleme 21. veka.
Usvajanjem Pakta za budućnost, države članice UN su se, između ostalog, obavezale da ce ubrzati postizanje ciljeva održivog razvoja (SDG) i Pariskog klimatskog sporazuma, dva značajna sporazuma iz 2015. godine, da će slušati mlade ljude i uključiti ih u donošenje odluka na nacionalnom i globalnom nivou.
Članice UN obavezale su se i da će zaštititi sve civile u oružanim sukobima, kao i da će ubrzati sprovođenje obaveza o ženama, miru i bezbednosti.
Zemlje su se obavezale da će promovisati međunarodnu stabilnost, mir i bezbednost, kao i da će se konflikti i krize rešavati mirnim sredstvima.
Takođe će biti posvećene osiguranju miroljubivih, inkluzivnih i pravednih društava, tako što će se rešavati problemi nejednakosti u i među državama, kao i posebne potrebe zemalja u razvoju, kao i ljudi u teškim situacijama.
Među ključnim principima koji se navode u Paktu za budućnost su da održavanje međunarodnog mira i bezbednosti i puno poštovanje međunarodnog prava mora da se promoviše u skladu sa ciljevima i principima Povelje Ujedinjenih nacija.
Kako prenosi RIA Novosti, Rusija se ogradila od konsenzusa o dokumentu zbog neprihvatanja amandmana o nemešanju u unutrašnje stvari drugih država.
Pored Rusije, taj amandman su podržale i Belorusija, Severna Koreja, Iran, Nikaragva, Sudan i Sirija.