Apple proširuje svoj projekat DIGITALNOG ID-ja
Počinje jednostavnim pokretom — dodirom vašeg iPhone-a ili pogledom na Apple Watch — i odjednom se vaš identitet pojavljuje na dohvat ruke. U Kaliforniji je u toku tiha revolucija, vođena nastojanjem države da vozačke dozvole i lične karte budu potpuno digitalne. Integrisano u Apple Wallet u okviru inicijative „California mDL Pilot“, ovaj potez odražava duboku promenu u načinu na koji se identiteti verifikuju, autentifikuju i štite.
Ono što je pre godinu dana započelo kao pilot program Kalifornijskog odeljenja za motorna vozila (DMV) sada je privuklo preko pola miliona korisnika, koji su svi željni da iskuse budućnost identiteta. Dok se ambicije Kalifornije još uvek oblikuju, nedavna integracija sa Apple-ovom platformom dodaje i zamah i prestiž inicijativi. Sa bazom korisnika ograničenom na 1,5 miliona tokom ove eksperimentalne faze, država čini oprezne, ali hrabre korake ka svojoj viziji mobilnog identiteta.
Ali ispod pogodnosti korišćenja iPhone-a ili Apple Watch-a da biste potvrdili ko ste, krije se dublja priča – priča o tehnologiji i privatnosti, bezbednosti i nadzoru, kao i kontroverzi između moderne pogodnosti i tradicionalnih vrednosti anonimnosti.
Nema praštanja, odgovaraće svi oni koji nam uništavaju živote | Miša Bačulov | Mario Zna, 295 Uživo
Kada je Apple-ova Dženifer Bejli, potpredsednica Apple Pay-a i Apple Wallet-a, govorila u avgustu, ona je ovu saradnju ocenila i kao praktičan alat i kao futuristički ideal. „Uzbuđeni smo što sarađujemo sa državom Kalifornijom kako bismo uskoro doneli ID-ove u Apple novčaniku u matičnu državu Apple-a“, rekla je ona. „Pružiće stanovnicima jednostavan, bezbedan i privatan način da lično i u aplikaciji pokažu svoju vozačku dozvolu u Kaliforniji i državnu identifikaciju koristeći Apple Wallet. Ovim rečima, Bejli je nagovestiola budućnost u kojoj bi papir i plastiku mogli zameniti šifrovani algoritmi i trenutna provera – elegantno, bezbedno i izuzetno efikasno.
Na aerodromima kao što su San Francisko (SFO), Los Anđeles (LAKS) i San Hoze (SJC), gde Uprava za bezbednost transporta (TSA) već prihvata ove digitalne ID-ove, prednosti su očigledne. Brzim dodirom, putnici mogu da prođu kroz obezbeđenje, a njihova vozačka dozvola treperi preko skenera, štedeći dragoceno vreme. Prodavci takođe počinju da se prilagođavaju, omogućavajući kupcima da verifikuju svoju starost za kupovinu sa ograničenim uzrastom jednostavnim prevlačenjem preko ekrana.
Ukrajina treba da bude „realna“ i da ustupi teritoriju Rusiji, kaže češki predsednik https://t.co/Lb33iOvLrI
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 24, 2024
Osim efikasnosti, međutim, postoji sve veća zabrinutost. Dok stanovnici Kalifornije istražuju pogodnosti svojih novih digitalnih identiteta, savetuje im se da ponesu svoju fizičku vozačku dozvolu ili ličnu kartu kao rezervnu kopiju. Za sada, većina agencija za sprovođenje zakona i preduzeća još uvek ne prepoznaju digitalne lične karte kao jedini oblik identifikacije. Jaz između onoga što tehnologija može da uradi i onoga što sadašnji propisi dozvoljavaju je značajan.
Ono što može izgledati kao manja tehnička prepreka – nošenje fizičkog ID-a – otkriva složeni teren kojim se kreće digitalni ID u Kaliforniji. Kretanje države ka okviru digitalnog identiteta poklapa se sa drugim zakonodavnim naporima koji su zabrinuli mnoge, posebno one koji su fokusirani na regulisanje onlajn prostora. Centralno za ovu temu koja se razvija je pritisak države da platforme društvenih medija verifikuju starost korisnika. Ovaj naizgled jednostavan korak deo je šireg napora da se ukloni anonimnost koja je dugo definisala internet.
Decenijama je sloboda interakcije na mreži bez otkrivanja identiteta u stvarnom svetu bila kamen temeljac digitalne kulture. Od političkog aktivizma do ličnog istraživanja, anonimnost na mreži je bila štit. Politika digitalnog identiteta u Kaliforniji može signalizirati početak kraja te ere. Zahtevajući od korisnika da povežu svoje stvarne identitete sa svojim prisustvom na mreži, država se gura ka svetu u kome je anonimnost privilegija prošlosti.
Nulta Tačka/InfoWars