Kineske kompanije pokazale su najnoviju tehnologiju za nadzor na sajmu bezbednosti
(LifeSiteNews) –– 45 kineskih firmi predstavilo je svoje najnovije proizvode i tehnologije policijske države, uključujući najsavremeniju CCTV, preciznu tehnologiju DNK testiranja i intruzivni softver za praćenje lica, na inauguracionom sajmu Public Security Tech Expo u Lianiungangu, lociranom u kineskoj provinciji Đangsu.
Domaćin prvog kineskog istraživačkog instituta Ministarstva javne bezbednosti, šestodnevna tehnološka izložba koja je počela 7. septembra pokazala je napredne tehnologije u domenima „kriminalistike, policijske zaštitne opreme, opreme za upravljanje saobraćajem, spasavanja protiv terorizma i komandovanje i komunikacija“, navodi se na veb stranici foruma.
U zvaničnom opisu veb stranice stoji „glavna svrha održavanja Tech Expo javne bezbednosti (Lianiungang) u okviru Foruma je produbljivanje tehničke razmene i međunarodne saradnje u oblasti nauke i tehnološke opreme javne bezbednosti, razmena korisnog iskustva u primeni naučne i tehnološke opreme u praksi javne bezbednosti, i zajedničko unapređenje sposobnost i nivoa održavanja javne bezbednosti.”
Udari će biti sve jači, na snazi je masovna kontrola uma | Nenad Ilić | Mario Zna, 296 UŽIVO
Jedna firma koja je učestvovala na sajmu, Caltta Technologies, predstavila je projekat čiji je cilj „pomoć“ južnoafričkoj državi Mozambik da uspostavi „Platformu za reagovanje na incidente“, veličajući njene sposobnosti da iskoristi podatke na „brzoj ciljnoj lokaciji“.
Tehnološki gigant Huavej takođe je bio na sajmu, pohvalivši se da se njegovo „rešenje za javnu bezbednost“ trenutno koristi u više od 100 zemalja i regiona, od Kenije do Saudijske Arabije. Sjedinjene Države su sankcionisale Huavej 2019. godine, osudivši tu firmu kao „ruku” kineske države za nadzor.
Na sajmu je i Institut za forenzičku nauku kineskog Ministarstva javne bezbednosti pokazao svoje nove visokotehnološke tehnologije za testiranje DNK. Vašington je 2020. zabranio institutu pristup nekoj američkoj tehnologiji nakon što su brojne kineske firme osudile institut kao „saučesnika u kršenju i zloupotrebi ljudskih prava“.
Ministarstvo finansija SAD je 2018. godine navelo da su stanovnici Sinđianga „morali da preuzmu desktop verziju“ aplikacije „kako bi vlasti mogle da nadgledaju nezakonite aktivnosti“.
Tokom ceremonije otvaranja sajma, kineski ministar policije je pohvalio Peking za obuku hiljada policajaca u inostranstvu prošle godine – i obećao da će pomoći u obuci hiljada drugih tokom naredne godine.
Reagujući na ove uznemirujuće događaje, posebno na kinesku aktivnost u inostranstvu, Betani Allen iz Australijskog instituta za stratešku politiku rekla je: „Peking se nada da će normalizovati i legitimizovati svoj stil rada policije i… autoritarni politički sistem u kojem deluje.
Prema UCA News, „Kina je jedno od najnadziranijih društava na Zemlji, sa milionima CCTV kamera instaliranih po gradovima i tehnologijom prepoznavanja lica koja se široko koristi u svemu, od svakodnevnog sprovođenja zakona do političke represije.
Otkriveni pedofilska simbolika na kapiji vile Puff Daddy-ja! Uhapšeni reper drži Obamu u šaci, sve je snimljeno (FOTO/VIDEO) https://t.co/L3Ukdgi1uL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 29, 2024
Isti članak UCA News je dodao:
Njena policija ima dvostruku svrhu: očuvanje mira i suzbijanje sitnog kriminala, a istovremeno osiguravanje brzog suzbijanja izazova vladajućoj Komunističkoj partiji.
Posebno, različiti strani policajci su rekli da se nadaju da će koristiti kinesku tehnologiju za nadzor kako bi kontrolisali svoje zemlje.
„Možemo da učimo od Kine“, rekao je Sidni Gabela, general-major u južnoafričkoj policijskoj službi, prenosi UCA News.
„Želeli smo da proverimo nove tehnologije koje se pojavljuju kako bismo mogli da ih primenimo u Južnoj Africi“, rekao je Gabela.
Zloglasnost Kine po tome što je visoko nadzirana država seže daleko u prošlost. The Economist je 2023. objavio članak u kojem je detaljno opisano kako rasprostranjenost CCTV kamera u komunističkoj Kini, od kojih su mnoge opremljene tehnologijom za prepoznavanje lica, „ostavlja kriminalce da nemaju gde da se sakriju“. Izveštaj američke Komisije za međunarodnu versku slobodu (USCIRF) iz septembra 2019. takođe je otkrio da „kineska vlada sve više koristi naprednu tehnologiju da pojača represiju nad verskim zajednicama“.
Izvršni sažetak istog izveštaja USCIRF navodi:
Vlasti su postavile nadzorne kamere i izvan i unutar bogomolja kako bi nadgledale i identifikovale prisutne. Vlada je primenila sisteme za prepoznavanje lica koji su navodno u stanju da razlikuju Ujgure i Tibetance od drugih etničkih grupa. Kineske vlasti su takođe prikupljale biometrijske informacije – uključujući uzorke krvi, glasovne snimke i otiske prstiju – od verskih zajednica, često bez njihovog pristanka. Vlada koristi napredne računarske platforme i veštačku inteligenciju da uporedi i prepozna obrasce u podacima o verskim zajednicama. Kineske tehnološke kompanije pomogle su vladinom suzbijanju religije i verovanja tako što su vladinim agencijama isporučile napredni hardver i računarske sisteme.
Nulta Tačka/InfoWars