Kažu nam da je litijum bezbedan?! Baterijski sistemi za skladištenje energije – Tempirane bombe koje mogu izazvati haos!
Nakon takozvane energetske tranzicije i sve većeg oslanjanja na proizvodnju električne energije zavisno od vremenskih prilika, ogromni sistemi za skladištenje baterija postaju ključni za stabilizaciju mreže. Međutim, to takođe nosi ogroman rizik od katastrofalnih požara velikih razmera. Ove baterije su poput tempiranih bombi.
U poslednjih nekoliko godina često smo bili svedoci naslova o zapaljenim ili eksplozivnim baterijama u električnim automobilima, električnim skuterima i slično. Požari koje je teško ugasiti zbog strukture ovih baterija izazivaju veliku štetu. Razlog je što litijum-jonske baterije mogu prouzrokovati takozvani termalni bekstvo, što vodi ka brzom razvoju toplote i ponovnom paljenju, čak i nakon što izgleda da je vatra ugašena.
UŽIVO! VEČERAS OD 21h! DR SEMIR OSMANAGIĆ U PODKASTU MARIO ZNA
Ako se baterija zapali, može nastaviti da gori jer hemijske reakcije unutar ćelija stvaraju dodatnu toplotu. Da bi se baterija ohladila na temperaturu na kojoj ove reakcije prestaju, potrebne su ogromne količine vode. Tokom tog procesa oslobađaju se velike količine veoma otrovnih hemikalija. Dok je za gašenje požara običnog vozila potrebno do 1.000 litara vode, električnim automobilima potrebno je do 30.000 litara.
Victorian Big Battery – Australia 🇦🇺
A liquid coolant leak caused thermal runaway in battery cells.
The fire happened as the system was under construction and destroyed two of the 212 Tesla Megapack battery energy storage system (BESS) units being installed. pic.twitter.com/1Oxny2kRNQ
— HESHAM Alghobari lهشام ,َالغُباري,َ (@Eng_hesham22) October 1, 2024
Sada zamislite šta bi se dogodilo ako bi požar izbio u velikom skladištu baterija. Čak i ako se vatra ne proširi na druga skladišta baterija, s obzirom na veličinu ovih baterijskih paketa, moglo bi biti potrebno do pola miliona litara vode (plus dodatne hemikalije za hlađenje) da bi se požar stavio pod kontrolu. Ako bi se vatra proširila, mogla bi nastati prava katastrofa, posebno ako bi požar izbio blizu stambenih naselja, gde bi se otrovni gasovi širili.
Ovi požari, uzrokovani „spontanim samozapaljenjem“ u sistemima za skladištenje energije, događaju se iznova i iznova. Do sada smo imali sreće što se ovi incidenti nisu u potpunosti oteli kontroli. Ali to ne mora uvek biti tako.
🚨🇫🇷 France – Lithium Battery Storage Fire
Turns out lithium batteries don’t just simultaneously combust in cars – they catch fire easily in storage.
And just like that 900tonnes of lithium went up in smoke – because you know saving the planet 🤡 pic.twitter.com/saJJJytosJ
— Concerned Citizen (@BGatesIsaPyscho) February 19, 2024
Što se više ovakvih sistema za skladištenje baterija bude gradilo, to će biti više potencijalnih požara. Ovo su opasnosti na koje se mora obratiti pažnja.