EU koristi Zakon o digitalnim uslugama da cenzuriše YouTube, TikTok i Snapchat
„Ilegalne droge“ je veoma dobro definisana kategorija u EU. „Govor mržnje“, s druge strane, nije. Ipak, blok ih spaja dok gradi još jedan slučaj za vršenje još većeg pritiska na glavne društvene platforme i zahteva više podataka od njih.
EU to radi putem zakona o cenzuri, Zakona o digitalnim uslugama (DSA), i ovaj put cilja na YouTube, Snapchat i TikTok. Po tonu i prirodi zahteva, EU ih ovde svrstava u dve grupe: dve kompanije iz SAD i jednu iz Kine.
Prethodno je EU pokrenula postupke za nepoštovanje DSA protiv TikToka, AliExpress-a, ali i Metinog Instagrama i Fejsbuka.
Evropska komisija je ove nedelje objavila da se „zahtev za informacijama“ odnosi na (algoritamske) preporuke ovih tehnoloških platformi, posebno na njihov dizajn i funkcionisanje.
Podsećamo ove kompanije da ih DSA obavezuje da „na adekvatan način ublaže rizike koji proizilaze iz njihovih sistema preporuka“ – i ovde prelazimo na uobičajenu listu, počevši od toga kako preporuke mogu uticati na mentalno zdravlje korisnika, rizike po izborni proces, ugroziti maloletne osobe, sve do onoga što EU kaže da je nezakonit sadržaj – „kao što je promovisanje ilegalnih droga i govor mržnje“.
Ovde se takođe traži da se objasni šta se radi na „ublažavanju“ štete, kako to EU bira da razume.
Ništa više neće biti isto, počelo je globalno ludilo! Dr Semir Osmanagić u novoj epizodi podkasta Mario Zna (UŽIVO) https://t.co/oYyRUtWOQD
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 6, 2024
Ovaj poslednji zahtev upućen je Jutjubu i Snepčetu, gde EU moraju da daju „detaljne“ informacije o algoritamskim parametrima koji odlučuju šta se preporučuje korisnicima.
Naglasak pritiska koji se stavlja na TikTok je malo drugačiji. Brisel želi da zna šta video platforma radi da bi zaustavila manipulaciju izborima, medijima itd – opet u smislu sistema preporuka.
U saopštenju Komisije za štampu navodi se da je rok za dostavljanje ove informacije 15. novembar, i upozorava tri kompanije da bi mogle – u zavisnosti od toga kako se EU sviđaju odgovori – postati predmet postupka prema DSA.
Komisija nije propustila priliku da podseti YouTube, Snapchat i TikTok da jedna od odredbi DSA znači moguće novčane kazne ako odgovore na zahtev za informacijama (RFI) na način koji je „netačan, nepotpun ili obmanjujući“.
propagatori EU politika o ovim pitanjima nadaju se da će nešto od toga zaživeti i u SAD, uprkos činjenici da „govor mržnje“, na primer, tamo nije kriminalizovan.