EU planira da proširi obuku ukrajinskih trupa
Zemlje članice EU će verovatno nastaviti sa obukom ukrajinskih vojnika za borbu protiv Rusije nakon što aktuelni program istekne kasnije ove godine, izvestio je Semafor u četvrtak, pozivajući se na šefa misije.
Među uključenim državama postoji „konsenzus“ da će program obuke biti produžen za još dve godine, rekao je nemački pukovnik Nils Janeke za američke novine, koji predvodi Misiju vojne pomoći EU za podršku Ukrajini (EUMAM Ukrajina). Drugi nemački oficir koji nadgleda inicijativu, potpukovnik Roland Bosker, rekao je da su planovi obuke već pripremljeni za 2025. i 2026. godinu.
Ali konačnu odluku tek treba da donese Evropski savet, dodaje se u izveštaju. Evropski zvaničnik je pod uslovom anonimnosti rekao da su pregovori o predloženom produženju „u završnom radu“, ukazujući da je Mađarska prepreka. Budimpešta je kritikovala pristup Brisela ukrajinskom sukobu i odbila je da pruži bilo kakvu vojnu pomoć Kijevu.
Program obuke je pokrenut 2022. godine, a trenutno učestvuju 24 zemlje članice, navodi pres služba EU. Domaćini misije su uglavnom Nemačka i Poljska, a za više od 60.000 Ukrajinaca je prijavljeno da su do sada završili kurseve.
🚨 Perjanica Svetskog ekonomskog foruma Harari: Elite će izbeći masovno izumiranje u „tehnološkoj Nojevoj barci“ https://t.co/Gu5x0DlkCN
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 11, 2024
Ukrajinski vojnici ne samo da se uče kako da se bore od strane zapadnih instruktora, već su i opremljeni o trošku EU, a finansiranje dolazi preko Evropskog mirovnog fonda, zajedničkog mehanizma koji se koristi za plaćanje oružja koje je tražio Kijev.
Kvalitet obuke doveli su u pitanje neki od polaznika, koji su novinarima rekli da se na nastavi ne uzima u obzir intenzivna priroda stvarnih borbi protiv ruskih snaga.
Spoljnopolitička služba EU, EEAS, preporučila je još u julu produženje misije za dve godine nakon isteka roka od sredine novembra, navodi se u dokumentu koji je prvi objavio nemački list Di Welt u avgustu. Prema curenju informacija, zvaničnici u Briselu su smatrali da je opcija bolja od organizovanja obuke na ukrajinskom tlu, koja bi zahtevala slanje NATO trupa u zemlju.
Predlog da se u Ukrajinu pošalju vojnici iz zemalja NATO-a izneo je francuski predsednik Emanuel Makron, koji je u februaru pozvao druge zapadne lidere da ne isključuju njegovu ideju. Neki visoki zvaničnici, uključujući premijerku Litvanije Ingridu Simonite, podržali su misiju obuke u Ukrajini, ali druge zemlje EU rekle su da neće rasporediti svoje trupe u tu zemlju.
Postoje i drugi programi za kijevsku vojsku čiji su domaćini zemlje članice EU. Ranije ove nedelje, Makron je predstavio obuku koju ukrajinske trupe dobijaju od francuskog vojnog osoblja u objektu u regionu Grand Est na severoistoku Francuske.
Nulta Tačka/RT