Vlada Velike Britanije će uvesti „štednju električne energije“ kao deo „Net Zero“ agende Svetskog ekonomskog foruma
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva objavila je planove za uvođenje „ograničenja korišćenja električne energije“ za sve građane kao deo radikalne „Net Zero“ agende WEF-a za čovečanstvo.
Prema novoj vladinoj politici, ove zime će svi građani u zemlji morati strogo da ograniče količinu električne energije koju koriste ili se suočavaju sa isključenjem iz mreže.
Expose-news.com izveštava: Da budemo jasni: ne nedostaje nam energije. Ne, ne. Nedostaje nam pristupačne energije. Sirova cena goriva potrebna za proizvodnju električne energije — nafte i gasa — je zapravo opala. Tako je. Dok ste ovde, stisnuti pod ćebetom, dobavljači kupuju burad po cenama koje godinama nismo videli ovako nisko. Pa zašto vaši računi to ne odražavaju?
Jednostavno. Energetske kompanije igraju nameštenu igru. Oni unovčavaju niže sirove cene, a zatim guše ponudu kako bi stvorili iluziju oskudice. Ograničavajući količinu električne energije koja se unosi u mrežu, oni drže cene na visokom nivou. To je najstariji trik u knjizi: stvorite nestašicu, naplatite premiju. Mogli bi da vam prodaju flaširanu vodu iz slavine po ceni šampanjca, samo što umesto hidratacije, dobijate dragocenu toplotu.
Globalna šizofrenija, trguje se ljudskim dušama | Stefan Gajić | Mario Zna, 298 Uživo
Ko postaje bogat? Ne Vi.
U poštenom svetu, kada cene goriva padnu, ušteda bi se spustila do vas, do kupca. Ali ovo nije fer svet; to je energetska distopija u kojoj se korporativni giganti ponašaju kao razbojnici. Shell, BP i ostatak naftne kabale objavljuju rekordne profite dok svi sedimo ovde u svojim vunenim kapama, pretvarajući se da ne primećujemo sopstveni dah u dnevnoj sobi.
Takozvana „energetska kriza“ je kriza za nas, a ne za njih. Ono što oni zovu „teška zima“ postaje pravi džekpot. Oni prodaju naftu i gas u inostranstvu, po cenama koje bi naterale trgovce oružjem da pocrvene, dok je tržište ostavljeno da pati. I pošto je globalno tržište ono koje određuje cenu, mi smo taoci naših sopstvenih resursa.
Svetski naučnici upozoravaju: GEOINŽENJERING je zločin protiv ČOVEČNOSTI https://t.co/9ERW5jS4hr
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 13, 2024
Povratak štednje — samo bez kupona
Novo normiranje energije je sofisticiranije od prošlih. Umesto da čekate u redu sa kuponima u ruci, prijavljujete se u aplikaciju. Daju vam se dnevni „energetski ciljevi“, obaveštavaju vas o „podsticajima“ za manje korišćenje tokom špica i suptilno ste posramljeni što se usuđujete da prokuvate čaj u 18:00. Kao da su se elektroenergetske kompanije pretvorile u pasivno-agresivne dadilje, koje mašu digitalnim prstom kad god pritisnete grejač.
Daleke 1940. pravila su bila jednostavna: evo vašeg dodatka; neka traje. Ali sada, nema te transparentnosti. Umesto toga, mi se krećemo po minskom polju zbunjujućih tarifa i dinamičkih cena, gde se cena šoljice čaja može utrostručiti ako je skuvate u pogrešno vreme.
Moderna štednja: Život po satnici
Ali kako ovo normiranje zapravo funkcioniše? Kroz nešto što se zove „Odgovor na zahtev“. Ideja je da energetske kompanije treba da smanje pritisak na mrežu tako što će vas ubediti da manje koristite električnu energiju tokom udarnih sati. Ali umesto ubeđivanja, to je više kao prinuda. Šuška se o „obaveznim isključenjima“ ako se kupci ne pridržavaju, i kaznama za prekoračenje ograničenja tokom „kritičnih perioda“. Ironija je u tome što su mnogi od ovih takozvanih „kritičnih perioda“ jednostavno rezultat veštačkih ograničenja koja su postavljena da bi se cene zadržale.
Dakle, kakav je bio odgovor? Porodice sada rade po gustom energetskom rasporedu koji bi naterao domaćicu iz 1940-ih da se trgne. Postoje priče o roditeljima koji postavljaju alarme za pranje veša u 2 ujutro, deca rade domaće zadatke uz sveće, a cela domaćinstva sede u mraku do 17 sati kako bi izbegla vršne tarife. I sve to u zemlji koja navodno ima više energetskih rezervi nego što joj je potrebno. To je bolesna šala, a ljudi su taoci sistema.
Vladina prazna obećanja
Vlada, u svojoj beskrajnoj mudrosti, tvrdi da „prati situaciju“. Ali šta je tačno od toga? Nadgledanje nije akcija. Obećavaju da će pozvati energetske kompanije na odgovornost, ali iza kulisa sarađuju i prikupljaju donacije za kampanju od istih firmi koje nas ograničavaju. Energetska kapa, nekada slavljena kao način zaštite potrošača, postala je beskorisna kao pokvareni termostat. Trebalo bi da spreči povećanje cena, ali ima puno rupa i možete se kladiti u svoju poslednju zagrejanu šoljicu čaja da veliki igrači znaju svaki trik.
Vodič za preživljavanje u zimskom periodu—„način izlaganja“
Pa, kako preživeti zimu savremene štednje bez knjige protokola? Evo našeg glavnog saveta kako da se zagrejete, a da ne potrošite svoju ušteđevinu:
- Rasporedite po satima svoju upotrebu: proverite vršne i vanvršne sate vašeg dobavljača. Hoćeš da prokuvaš taj čajnik? Sačekaj do noći. Treba da napunite uređaje? Uradite to tokom vremena zatišja. Vaš novi životni moto je „uštedite vat, uštedite mnogo“.
- Sprijateljite se sa taktikom stare škole: Usmerite mudrost svojih baka i dedova – obucite se slojevito, nabavite boce sa toplom vodom i ako imate kamin, iskoristite to na najbolji način. Jer, budimo iskreni, centralno grejanje je sada luksuz, a ne pravo.
- Sakupite energetske kredite: Neki provajderi nude bizarnu šemu „nagrađivanja“ za manje korišćenje tokom špica. Učinite to igrom – skupite te poene, jer nikad ne znate kada će vam zatrebati za 30-sekundni nalet upotrebe mikrotalasne pećnice.
- Velika snaga brzo: Planirajte porodične aktivnosti koje ne zahtevaju nultu energiju. Društvene igre, čitanje uz svetlost lampe ili dobro staromodno takmičenje u škiljenju. Kome treba Netfliks kada imate zadivljujuću rundu Monopola?
Gorka istina: šta treba promeniti
Energija je osnovna ljudska potreba, a ne privilegija. Ne bi trebalo da se deli kao kavijar dok profiteri u salama za sastanke nazdravljaju „dinamici tržišta“. Vlada treba da se umeša – kako treba. To znači ograničavanje ne samo maloprodajnih cena, već i ograničavanje opscenog profita koji drže veliki dobavljači. To znači ulaganje u našu mrežu i osiguravanje da struja ostane ovde, tamo gde je potrebna, a ne da se prodaje na aukciji najvišoj ponudi u inostranstvu.
Do tada smo zaglavljeni u hladnoći – metaforički i bukvalno. Racionališemo, u redu. Samo što je to nevidljivo, a mi umesto kupona trgujemo svojom udobnošću, dostojanstvom i ušteđevinom.
I imaju smelosti da ovo nazovu budućnošću.
Budite topli, budite pametni, i što je najvažnije, ostanite glasni. Jedini način da se oslobodite ovog zimskog ludila je da pričate o tome – i nastavite da vičete dok neko konačno ne čuje.
Nulta Tačka/ExposeNews/Sean Adl-Tabatabai