‘Drugi Mesec’ kruži oko Zemlje nakon što se zaglavio u gravitaciji planete – evo odakle je došao
Čini se da je planeta Zemlja preuzela dužnost „čuvanja“ za manji svemirski objekat koji se previše približio našem svetu i odlučio da ostane nekoliko nedelja. Putujući objekat pao je u Zemljinu orbitu u septembru i tamo će ostati do kraja novembra. Kamenite strukture i veličine školskog autobusa, objekat je asteroid, ali naučnici ga nazivaju „drugim mesecom“.
Putujući putem u obliku potkovice kroz Sunčev sistem, ovaj asteroid je klasifikovan kao objekat blizu Zemlje ili NEO. Postoji mnogo NEO-a u svemiru. Dok je leteo blizu Zemlje, gravitaciona energija ovog objekta privremeno je pala na negativan nivo, prema studiji koju je objavilo Američko astronomsko društvo. To implicira da se nalazi u Zemljinoj orbiti.
29. septembra postalo je zvanično. NEO je uhvaćen u Zemljinoj orbiti, tehnički ga čini drugim mesecom. Nazvan je 2024 PT5. Međutim, to neće dugo trajati; stena se neće ni jednom okrenuti oko Zemlje pre nego što odleti za nekoliko nedelja.
Globalna šizofrenija, trguje se ljudskim dušama | Stefan Gajić | Mario Zna, 298 Uživo
Iako je tehnički „mesec“, objekat je dugačak samo 10 metara, otprilike 345.000 puta manji od našeg stalnog lunarnog satelita. Većina ljudi to neće videti, jer će biti suviše mali da bi ga mogle uočiti ljudske oči ili amaterska oprema. Astronomi će moći da ga posmatraju pomoću teleskopa velike snage, piše Live Science.
„Objekat je premali i zatamnjen za tipične amaterske teleskope i dvoglede“, rekao je za Space.com autor studije Karlos de la Fuente Markos, profesor na Universidad Complutense de Madrid. „Međutim, objekat se dobro vidi u opsegu osvetljenosti tipičnih teleskopa koje koriste profesionalni astronomi.“
Otišli na koncert završili na frontu! Ukrajinska vojska hapsi mladiće na sred nastupa i šalje pravo u smrt (VIDEO) https://t.co/JXA1Ag3NE5
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 13, 2024
Dakle, za sada, planeta Zemlja čuva asteroid, iako neće ostati bez dobrodošlice. 25. novembra će krenuti iz orbite oko Zemlje i krenuti nazad u duboki svemir, gde se više decenijama neće videti.
Odakle je došao?
Tokom godina, bezbroj drugih svemirskih objekata kao što je 2024 PT5 je „palo“ pored Zemlje. Za ovaj NEO se kaže da potiče iz Arjunasa, sekundarnog asteroidnog pojasa u Sunčevom sistemu koji je usko povezan sa Zemljom. Zalihe NEO-ova mogu se naći unutar ovog klastera, a neki su čak i ranije posećivali Zemlju. Najnoviji prelet veoma liči na prethodni pod nazivom 2022 NX1, koji je orbitirao oko Zemlje 1981. i 2022. pre nego što se oprostio.
Kada 2024 PT5 kaže sajonara u novembru, neće se vratiti da nas ponovo pozdravi do 2055. godine.