Mađarska upozorava da bi mogla staviti veto na sankcije EU protiv Rusije
Mađarska bi mogla da blokira sankcije EU prema Rusiji ako politika Unije ugrozi njenu sopstvenu energetsku bezbednost, upozorio je ministar spoljnih poslova Peter Sijarto. Budimpešta će dozvoliti uvođenje ograničenja samo ako zadrže trenutna izuzeća za ruske isporuke energije, rekao je on.
EU je zabranila transport ruske sirove nafte morem u decembru 2022. godine u okviru svoje velike kampanje sankcija Moskvi zbog ukrajinskog sukoba. Međutim, Mađarska, Slovačka i Češka Republika bez izlaza na more insistirale su da im se odobri izuzeće od te mere zbog nedostatka alternativnih izvora snabdevanja.
„Sankcije se obično razmatraju u ciklusu od šest meseci, a sve dok sankcije važe, ovi izuzeci moraju ostati tamo, jer bismo u suprotnom uložili veto na sankcije“, rekao je Sijarto u intervjuu za RIA Novosti, objavljenom u utorak. On je naglasio da za Mađarsku pitanje nabavke energenata iz Rusije nije političko pitanje, već pitanje energetske bezbednosti.
Globalna šizofrenija, trguje se ljudskim dušama | Stefan Gajić | Mario Zna, 298 Uživo
Sijarto je podsetio da je Brisel, osim što je sankcijama ciljao rusku naftu, postavio i cilj da napusti ruski gas do 2028. godine kao deo svog REPowerEU plana. On je plan ocenio kao „apsolutno iracionalnu“, politički motivisanu odluku.
Svetski naučnici upozoravaju: GEOINŽENJERING je zločin protiv ČOVEČNOSTI https://t.co/9ERW5jS4hr
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 13, 2024
„Ovaj pristup nema nikakve veze sa fizikom, sa ekonomskom konkurentnošću… sa zelenom tranzicijom. Ovo je čisto političko opredeljenje, a političko angažovanje u oblasti energetike jednostavno nema smisla“, rekao je on, optužujući EU da zauzima „dogmatski ideološki pristup“ koji je „nedozvoljen“ za Mađarsku.
„Izvor energije zamenjujete u dva slučaja – prvi je ako niste zadovoljni saradnjom… dva – ako imate bolju ponudu… Pa zašto bismo menjali već postojeći izvor energije zasnovan na pouzdanoj saradnji u nešto neizvesno što je povrh toga skuplje?“ Sijarto je tvrdio, misleći na pokušaje EU da nabavi zalihe na alternativnim tržištima, kao što su Bliski istok i SAD.
Mađarski uvoz nafte iz Rusije doveden je u opasnost ranije ove godine nakon što je Kijev zaustavio tranzit nafte koju je ruski energetski gigant Lukoil isporučio naftovodom Družba, navodeći sankcije kompaniji. Budimpešta je taj potez ocenila kao „ucenu“ zbog svog odbijanja da prekine veze sa Rusijom. Ona je apelovala na Evropsku komisiju da interveniše, ali je odbijena sa obrazloženjem da potez Kijeva ne utiče na energetsku bezbednost bloka. Situacija još uvek nije rešena.
Mađarska se oslanja na Rusiju za otprilike 70% svog uvoza sirove nafte, a Lukoil čini skoro polovinu te cifre. Međutim, naftu dobija i od drugih ruskih kompanija, poput Rosnjefta i Tatnjefta, koje nisu sankcionisane i nastavljaju rad preko Družbe.
Nulta Tačka/RT