Bil Gejts želi što pre da uvede globalni digitalni ID dok kritičari alarmiraju na rizike po privatnost
Bil Gejts je izrazio snažnu podršku onome što njegova fondacija, zajedno sa EU, UN i Svetskim ekonomskim forumom (WEF) naziva digitalnom javnom infrastrukturom (DPI), i njenim ključnim delovima – digitalnim ličnim kartama i plaćanjima.
A Gejts želi da to bude globalno implementirano.
U blog postu, osnivač Majkrosofta još jednom pokušava da uspostavi svoju reputaciju vizionara po ovim pitanjima i hvali brojne zemlje u razvoju u kojima je koncept DPI trenutno na različite načine, moglo bi se reći, „isprobavan do kraja svet“ – Indija, Kenija, Brazil, Togo.
Jedna od glavnih kritika upućenih digitalnim ID-ovima i plaćanjima – i žurba da se to postigne, s obzirom na to da bi DPI trebalo da doživi veliko usvajanje do 2030. – jeste da će to dovesti do „pojačanog“ digitalnog nadzora vlade i veće obespravljenosti ljudi.
Međutim, Gejts ne deli ove zabrinutosti i tvrdi da će ono što on naziva „ispravno dizajniranim“ DPI u stvari „pojačati“ privatnost, zahvaljujući „zaštitnim merama“ koje usputno pominje.
BOLESNO! U Štutgartu održana satanistička predstava: Gole monahinje, seks na bini, prava krv i kuvanje ljudskih delova tela – 18 ljudi završilo u bolnici https://t.co/guiiFoIHGd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 17, 2024
Gejts se takođe dotiče onoga što kaže da su prednosti korišćenja MOSIP-a (Modularna platforma za identitet otvorenog koda), nacionalnog alata za digitalnu identifikaciju koju podržava njegova fondacija. MOSIP je još jedna sporna tačka sa stanovišta privatnosti, s obzirom da je to globalni sistem digitalne identifikacije i nosi negativne implikacije.
Ali MOSIP je predstavljen kao ključni učesnik tokom nedavnog Globalnog samita DPI 2024. održanog u Egiptu, gde su učestvovali oni koji stoje iza ovog alata, kao i Svetska banka, UN-ova razvojna agencija UNDP i Institut Tonija Blera.
Događaj je pružio još jednu priliku ovim organizacijama da se zalažu za globalno usvajanje DPI do 2030. godine, kao i da se obavežu da će raditi na ubrzanju ovog procesa.
MOSIP je na samitu demonstrirao svoju platformu identiteta, istovremeno naglašavajući da je cilj poboljšanje dostupnosti digitalne identifikacije – „posebno za zemlje u razvoju“.
Platforma je već u upotrebi u Etiopiji, Maroku i Šri Lanki.
U međuvremenu, Svetska banka je najavila da će pokrenuti sopstveni globalni program digitalne javne infrastrukture (DPI).