FRANCUSKA: Počela masovna hapšenja ljudi kojima se nije svidela sramna ceremonija otvaranja Olimpijskih Igara!
Sećate se umetničkog direktora Olimpijskih Igara u Parizu koji je kroz svoj „šou“ ponizio sve ono što je hrišćansko?
Zbog njega sada hapse ljude u Francuskoj jer su ga kritikovali. (čitaj dalje)
Francuske vlasti saopštile su da su optužile sedam osoba za navodno uznemiravanje Tomasa Džolija, umetničkog direktora Letnjih olimpijskih igara 2024. Osumnjičeni moraju da se pojave na saslušanju u martu 2025. godine, gde će se suočiti sa optužbama za pretnje smrću, teške uvrede i maltretiranje putem interneta, uz potencijalne zatvorske i novčane kazne.
Francuske vlasti saopštile su u petak da su optužile sedam osoba u vezi sa kampanjom sajber maltretiranja usmerenom na Tomasa Džolija, umetničkog direktora koji stoji iza ceremonija otvaranja i zatvaranja Olimpijskih igara u Parizu .
Džoli je postao meta onlajn kampanje mržnje ispunjene homofobičnim i antisemitskim zlostavljanjem nakon sramotne predstave koja je služila za otvaranje Olimpijskih Igara u Parizu.
Pariško tužilaštvo, koje je pokrenulo istragu, izvestilo je u petak da hapšenja predstavljaju samo „prvi talas” pritvora, a očekuje se više kako vlasti proširuju istragu .
Sedmorica optuženih, koji imaju od 22 do 79 godina, suočavaju se sa optužbama za pretnje smrću, teške uvrede i maltretiranje putem interneta, uz potencijalne zatvorske i značajne novčane kazne.
Mađarski ambasador u Vatikanu kritikovao je ono što je postalo poznato kao scena „Poslednje večere” zbog jasnog ismevanja hrišćanske ikonografije. Republikanski predsednički kandidat i bivši predsednik SAD Donald Tramp takođe se oglasio, nazvavši tu scenu „sramotom“.
Tužilaštvo je u petak naglasilo ozbiljnost optužbi, napominjući da slučaj odražava zabrinjavajući obrazac sajber maltretiranja i govora mržnje upućenih istaknutim ličnostima.
Navodi se da su osumnjičeni pokušali da „zastraše i ućutkaju izraze inkluzivnosti“ i različitosti u veoma javnom i simboličnom događaju.
Hapšenja se smatraju prvim korakom u borbi Francuske protiv maltretiranja putem interneta, za koje vlasti primećuju da je postalo sve sofisticiranije. U Džolijevom slučaju, tužioci su ukazali na uznemirujuće „ponašanje čopora“ napadača koji su delovali nezavisno kako bi eskalirali uznemiravanje, obrazac koji se vidi u drugim kampanjama mržnje na mreži.
Sedmorica optuženih trebalo bi da se pojave pred sudom 5. marta.