Izrael naređuje uklanjanje nadgrobnog spomenika poginulom vojniku IDF-a jer je na njemu hrišćanski krst
Porodica poginulog vojnika Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) Davida Bogdanovskog, 19, koji je poginuo u borbi u Gazi prošle godine, mora da ukloni nadgrobni spomenik tog čoveka jer ima hrišćanski krst.
Izraelsko ministarstvo odbrane saopštilo je porodici da ceo nadgrobni spomenik za preminulog vojnika mora da se odnese jer je glavni rabin IDF-a odlučio da prisustvo krsta šteti „svetosti“ groblja.
„Po zakonu nije dozvoljeno postavljanje krsta ili bilo kojeg drugog verskog obeležja na vojni nadgrobni spomenik“, saopštilo je Ministarstvo o tome da Izrael daje prednost zakonu nad milošću.
„Ovo je posebno važno na vojnom groblju u Haifi gde su takođe sahranjeni pali jevrejski vojnici“.
Drugim rečima, krst je kamen spoticanja odanih Jevreja koji žele da se to odmah ukloni, zbog čega porodica poginulog vojnika takođe ima mogućnost da ekshumira njegovo telo i ponovo ga sahrani van Haife.
„David je voleo Izrael iz dubine svog srca“, kaže porodica.
Novi dokumentarni film razotkriva ZLOČINE FAUČIJA i zavere oko COVID-a! Facebook čak zabranio i trejler filma (VIDEO) https://t.co/UixGBu3kFS
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 28, 2024
Porodica Bogdanovskog kaže da je dobila pismo od Javnog saveta za obeležavanje palih boraca pri Ministarstvu odbrane o uklanjanju nadgrobnog spomenika sa krstom, koji je trenutno prekriven crnom tkaninom kako ne bi uvredili jevrejske posmatrače.
Mladi vojnik i nekoliko njegovih drugova ubijeni su prošlog decembra nakon što je protivtenkovska vođena raketa pogodila oklopno inženjersko vozilo Namer kojim su putovali kroz oblast Kan Junis na jugu Gaze. Bogdanovski i njegova porodica emigrirali su iz Ukrajine u Izrael 2014. godine.
Majka Bogdanovskog je u objavi na Fejsbuku branila odluku svoje porodice da utisne krst na nadgrobni spomenik svog vojnika.
„David je voleo Izrael iz dubine svog srca“, rekla je njegova majka. „Krst urezan na njegovom nadgrobnom spomeniku bio je sastavni deo njegovog ličnog identiteta i vere u kojoj je odrastao.
Prema navodima porodice, na istom groblju postoji još nekoliko nadgrobnih spomenika na kojima su krstovi, pa nisu sigurni zašto se oni posebno izdvajaju.
„Porodica je slomljena“, rekao je član porodice za vesti Kanala 12. „Oni plaču bez prestanka i očajni su zbog situacije. Rečeno im je da će grob biti pomeren ako ne skinu nadgrobni spomenik.
Groblja su jedinstvena jurisdikcija u Izraelu, gde su pitanja poput braka, razvoda i sahrane regulisana verskim zakonom, a ne građanskim zakonom. Drugim rečima, groblja su pod farisejskom upravom a ne pod građanskom upravom.
Tek od 2013. je nejevrejskim vojnicima čak dozvoljeno da budu sahranjeni pored jevrejskih vojnika na vojnim grobljima. Kneset je te godine usvojio zakon u kome se navodi:
„Svaki vojnik koji umre, uključujući vojnika koji ima pravo na prava prema članu 4(a) Zakona o povratku, i čiji rođaci odluče da ga sahrane na vojnom groblju, biće sahranjen na parceli i u nizu, i direktno pored vojnika koji su već bili sahranjeni u toj parceli“.
Prema The Times of Israel, ključna fraza u tom zakonu je deo o vojnicima koji imaju pravo na imigraciju prema članu 4(a) Zakona o povratku; „odnosno nejevrejski članovi porodice Jevreja“.
„U stvari, zakon omogućava sahranu vojnika koji pripadaju populaciji od 300.000 imigranata iz bivšeg Sovjetskog Saveza – koji su došli u Izrael kao članovi porodice imigracionih Jevreja iako nisu halahički(ne ispunjavaju verske kriterijume da bi se smatrali jevrejima pod Halaha zakonom) Jevreji – zajedno sa jevrejskim vojnicima.