YouTube cenzurisao intervju Džoa Rogana sa Donaldom Trampom sa preko 37 miliona pregleda
Jutjub aktivno potiskuje nedavni intervju Džoa Rogana sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom, što otežava gledaocima da ga pronađu i sprečava da bude u trendu uprkos ogromnoj gledanosti.
U doba kada bi internet trebalo da bude platforma za slobodu govora i otvorenu diskusiju, YouTube-ovo postupanje sa konzervativnim sadržajem postaje uznemirujući trend koji postavlja ozbiljna pitanja o cenzuri, transparentnosti i samom pojmu demokratije.
Na primer, ako tražite „Joe Rogan Trump“ na YouTube-u, srećno u pronalaženju masivnog viralnog intervjua Rogana i Trampa. Neće se pojaviti u rezultatima pretrage, iako je video imao preko 33 miliona pregleda u roku od dva dana.
Video nikada nije smeo da se pojavi na YouTube-ovoj listi trendova, uprkos tome što je nadmašio svaki video u tom periodu.
Tried to find the Rogan/Trump interview on YouTube but no matter what I search, it’s not coming up. Would be beyond bonkers if they’re actively trying to suppress it. Must be a glitch, right? pic.twitter.com/BvpYzZTXWY
— DHH (@dhh) October 28, 2024
Umesto toga, morate da odete na Roganov kanal i pretražite njegove brojne intervjue da biste pronašli intervju. Možete li zamisliti koliko bi pregleda video snimak dobio da nije bilo mešanja YouTube-a u izbore?
Ovo je oblik političkog ugnjetavanja. Činjenica da ovom video snimku nije bilo dozvoljeno da bude u trendu uprkos njegovoj eksplozivnoj popularnosti je zbunjujuća, i teško da je to prvi put da je Jutjub optužen da sahranjuje konzervativni sadržaj.
Direktor Pfizera vrlo lako može da završi iza rešetaka! Alberta Bourlu pred sudom u Holandiji čekaju ozbiljne optužbe https://t.co/uW3wJPCEm7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 27, 2024
Ovaj nedostatak vidljivosti ima stvarne posledice, posebno kada su ključni glasovi i perspektive suštinski skriveni od opšte populacije.
Takvo potiskivanje je više nego frustrirajuće; to je potencijalno kršenje slobode govora.
2020. godine različite platforme društvenih medija bile su široko kritikovane zbog bliskog rada sa vladinim agencijama na filtriranju informacija, posebno u vezi sa izbornim temama.
Ova saradnja je podigla alarme o tome da li kompanije društvenih medija prelaze granicu i krše Prvi amandman u SAD.
Kada platforme zabranjuju postove/snimke i čuvaju informacije – ili još gore, blokiraju ih u potpunosti – šta to znači za demokratske ideale slobode govora i otvorenog diskursa?
YouTube-ove prakse selektivne vidljivosti zahtevaju dalju istragu. Ova vrsta cenzure je klizav teren, a neki se pitaju da li je to nameran pokušaj manipulisanja javnim mnjenjem, posebno o politički osetljivim pitanjima.
Ironično, oni koji glasno proglašavaju Trampa „pretnjom demokratiji“ možda i sami potkopavaju demokratske principe selektivnim utišavanjem glasova i sadržaja sa kojima se ne slažu.
Javnost zaslužuje da vidi sadržaj pošteno, bez obzira na politička opredeljenja. Ako želimo da održimo zaista slobodno i otvoreno društvo, moramo da osiguramo da platforme poput YouTube-a budu odgovorne za ograničavanje pristupa određenim stanovištima.
Nulta Tačka/Infowars