I nikom ništa! Četiri novinara ubijena u novom napadu Izraela na Gazu – Od početka agresije stradalo čak 182 novinara
Izraelska vojska je 27. oktobra ubila još četiri palestinska novinara u Gazi, čime je ukupan broj ubijenih novinara u regionu od početka sukoba porastao na 182.
Poginuli novinari su Saed Radvan, Hamza Abu Salima, Hanin Barud i Nadia al-Sajed. Većina je ubijena tokom izraelskog vazdušnog napada koji je gađao školu Asma u izbegličkom kampu Al-Šati, koji se nalazi zapadno od grada Gaze u severnoj polovini Pojasa.
Vladina kancelarija za medije u Gazi je kasnije objavila smrt Nadie al-Saiied i još jednog novinara, Abdula Rahmana Al-Tananija.
U saopštenju, Kancelarija za medije u Gazi je saopštila: „Broj stradalih novinara porastao je na 182 od početka genocida u Gazi, naglašavajući tragične žrtve onih koji žele da izveštavaju istinu“.
Ovo kontinuirano nasilje podstaklo je pozive Kancelarije za medije međunarodnoj zajednici da preduzme mere protiv onoga što opisuju kao zločine Izraela, uključujući ciljana ubistva novinara.
Izraelska vojska je stalno gađala novinare u Gazi, tvrdeći bez dokaza da su neki pripadnici štampe povezani sa grupama poput Hamasa i Palestinskog islamskog džihada.
Iran sprema odmazdu, napad na Izrael za nekoliko dana https://t.co/Y201rXuzCp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 1, 2024
Istog dana kada su izvršena poslednja ubistva, izraelska vojska je navela da su šest novinara Al Džazire bili operativci ovih grupa, navodeći pojedince kao što su Anas al-Šarif i Hosam Šabat. Ove optužbe izazivaju značajnu zabrinutost u vezi sa bezbednošću novinara koji rade u toj oblasti, posebno pošto Izrael nastavlja svoje vojne operacije.
Kontekst ovih smrtnih slučajeva je užasan, sa najmanje 1.000 ljudi ubijenih, a mnogi su raseljeni uglavnom u severnoj Gazi zbog onoga što se naziva izraelskim „Generalskim planom“, koji navodno ima za cilj da eliminiše ili protera Palestince u severnoj Gazi u pripremama za eventualno naseljavanje i pripajanje oblasti. Mnogi stanovnici odbijaju da odu, bojeći se da im neće biti dozvoljeno da se vrate.
Zdravstveni sektor u severnoj Gazi suočava se sa kritičnim kolapsom zbog tekućih vojnih akcija, što pogoršava humanitarnu krizu. Kao odgovor, Hamas je najavio intenziviranu političku i diplomatsku kampanju da se suprotstavi Generalskom planu.
Izrael takođe ubija novinare u Libanu
Situacija za novinare je nesigurna ne samo u Gazi, već i u susednom Libanu, gde su tri medijska radnika nedavno ubijena u vazdušnom napadu. Ovaj incident je pojačao pozive da se Izrael pozove na odgovornost za svoje postupke protiv štampe. Zagovornici tvrde da se sve veći broj smrtnih slučajeva novinara može pripisati neuspehu međunarodne zajednice, posebno Sjedinjenih Država, da smatraju Izrael odgovornim za svoje postupke.
Ciljani napad u Libanu posebno je pogodio kompleks u kojem se nalaze novinari, što je izazvalo oštru osudu. Libanski ministar informisanja Ziad Makari opisao je napad kao ubistvo s predumišljajem, navodeći prisustvo 18 novinara iz različitih medijskih institucija u toj oblasti.
Komitet za zaštitu novinara (CPJ) označio je trenutnu klimu kao jednu od najsmrtonosnijih za novinare poslednjih godina, sa najmanje 128 novinara ubijenih usred šireg nasilja u Gazi, Zapadnoj obali i Libanu tokom prošle godine. Direktor programa CPJ-a Karlos Martinez de la Serna naglasio je da namerno gađanje novinara predstavlja ratni zločin prema međunarodnom pravu, pozivajući na nezavisnu istragu ovih napada.
Izraelski zvaničnici često odbijaju kritike optužujući novinare za povezanost sa militantnim grupama, što kritičari tvrde da je taktika opravdavanja nasilja nad novinarima. Al Džazira je odlučno odbacila optužbe Izraela na račun svojih novinara.
Uprkos tekućim pretnjama, zagovornici naglašavaju važnost novinarstva u dokumentovanju situacije u Gazi. Oni tvrde da je ubistvo novinara deo šire strategije da se zamagli istina o vojnim akcijama Izraela. Međunarodna tela, uključujući preko 70 medija i organizacija civilnog društva, pozvala su Izrael da dozvoli stranim novinarima pristup Gazi, što je zahtev koji je postao hitan kako se sukob nastavlja.
Diana Buttu, palestinski advokat, istakla je nedoslednosti u primeni međunarodnog prava, ističući da samo navod da je neko povezan sa naoružanom grupom ne čini ga legitimnom metom u sukobu. Raed Jarrar iz grupe za ljudska prava sa sedištem u Sjedinjenim Državama DAWN izjavio je da ciljanje novinara odražava očaj Izraela da prikrije svoje akcije protiv Palestinaca.