Engleski nadbiskup podneo ostavku zbog skrivanja skandala o seksualnom zlostavljanju
Džastin Velbi podneo je ostavku na mesto kenterberijskog nadbiskupa, najvišeg sveštenika u Engleskoj crkvi, preuzimajući punu odgovornost za nečinjenje u vezi sa pokojnim pastorom koji je decenijama zlostavljao decu a da nije bio optužen za krivično delo.
Velbijeva ostavka je usledila nakon objavljivanja Makin Review-a, nezavisne istrage koja je otkrila decenije „sadističkog premlaćivanja“ školaraca od strane pastora Džona Džej Smita, koji je umro 2018.
„Vrlo je jasno da moram da preuzmem ličnu i institucionalnu odgovornost za dug i retraumatizirajući period između 2013. i 2024. godine“, rekao je Velbi u svom obrazloženju ostavke, koja je objavljena na njegovom zvaničnom sajtu. „Dok se povlačim, činim to sa žaljenjem za svim žrtvama i preživelima zlostavljanja“.
Panika je ogromna, srušeni su snovi duboke države | Zdravko Gojanović | Mario Zna, 302 UŽIVO
„Verujem da je povlačenje u najboljem interesu Engleske crkve, koju jako volim i gde mi je čast da služim“, napisao je Velbi, dodajući da su poslednjih dana „obnovili moj dugi i duboki osećaj stida na istorijskim neuspesima očuvanja“ crkve.
Velbi je takođe rekao da je bio obavešten o optužbama protiv Smita 2013, kada je postao nadbiskup, ali je „pogrešno verovao da će uslediti odgovarajuća rezolucija“.
Smit je bio advokat rođen u Kanadi koji se uključio u službu za decu Engleske crkve. Umro je 2018. godine, dok je bio pod istragom zbog zlostavljanja. Protiv njega nikada nije podignuta krivična prijava.
„Zlostavljanje od strane Džona Smita bilo je odvratno. Reči ne mogu adekvatno opisati užas onoga što se dogodilo“, rekao je Kit Makin, bivši zvaničnik britanske vlade koji je vodio nezavisnu reviziju tvrdnji o zlostavljanju, u uvodu svog izveštaja, koji je objavljen ove nedelje.
„Uprkos naporima nekih pojedinaca da skrenu pažnju vlasti na zloupotrebu, odgovori Engleske crkve i drugih bili su potpuno neefikasni i predstavljali su zataškavanje“, dodao je Makin.
Ostrvo fašizma! Vlasti Velike Britanije zatvorile čoveka na 5 godina jer se protivio COVID tiraniji https://t.co/kqd57wFBVD
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 11, 2024
Prema izveštaju, Smit je koristio svoju poziciju propovednika laika koji radi sa mladima da bi odabrao dečake i mladiće za svoj „očigledno seksualno motivisan, sadistički nagon“ žestokih premlaćivanja 1970-ih i 1980-ih. Svoje žrtve bi dovodio kući i bičevao ih baštenskim štapom, neke do te mere da su morale da nose pelene zbog krvarenja.
„Duboko nam je žao zbog užasnog zlostavljanja koje je izvršio pokojni Džon Smit i doživotnih posledica, koje već traju više od 40 godina“, rekli su biskup Džoan Grenfel i nacionalni direktor za zaštitu Aleksandar Kubejinje u saopštenju nakon objavljivanja izveštaja.
Grenfell i Kubejinje su dodali da su „zaprepašteni“ što su neki od sveštenstva Engleske crkve koji su znali za Smitove zloupotrebe odlučili da ćute, plašeći se štete po reputaciju organizacije.
„Bilo je pogrešno za naizgled privilegovanu grupu iz elitne sredine da odluči da potrebe žrtava treba ostaviti po strani, i da zbog toga Smitovo zlostavljanje ne treba iznositi na videlo“, napisali su.
The Makin Review procenjuje da je najmanje 100 dečaka stradalo od strane Smita, uključujući budućeg biskupa Endrua Votsona.
Engleska crkva je osnovana u 16. veku, tokom raskola između kralja Henrija VIII i Rimokatoličke crkve. Dok je engleski monarh njen titularni poglavar, kenterberijski nadbiskup je najviši sveštenik.
Nulta Tačka/RT