UDARNO: Nemačka vojska priprema najveće kompanije u zemlji za potencijalni rat sa Rusijom
Nemačko rukovodstvo osmišljava program za odbranu kritične infrastrukture zemlje
Bundesver, nemačka savezna vojska, počela je da daje uputstva nemačkim kompanijama u iščekivanju potencijalnog vojnog sukoba i mogućeg proširenja rata u Ukrajini na ostatak Evrope, izveštava nemački list „Frankfurter algemajne cajtung“ u svom digitalnom izdanju u ponedeljak.
Osnova ovih preventivnih priprema je takozvani ‘Operationsplan Deutschland’, strateški dokument od preko hiljadu stranica koji su izradili vlada i visoki vojni zvaničnici sa tajnim detaljima čiji sadržaj nije otkriven. Njegov glavni cilj je odbrana kritične infrastrukture zemlje od mogućih spoljnih agresija, uključujući sajber napade.
Poverljivi tekst sadrži detaljan i konkretan spisak svih zgrada i infrastruktura koje zaslužuju posebnu zaštitu iz vojne perspektive i formuliše akcione planove u slučaju da se odbrana zemlje aktivira od bilo kakve pretnje iz Rusije. U ovom planu je definisana i uloga kompanija i industrije, za čiji razvoj i izvršenje je zadužena Teritorijalna komanda Bundesvera po naređenju general-potpukovnika Andre Bodemana i direktno zavisi od najvišeg nemačkog vojnog autoriteta, generalnog inspektora Savezne armije i general armije, Karsten Breuer.
UŽIVO! ISTORIJA SE PONAVLJA! SVEDOCI SMO POČETKA KRAJA
Pomenute novine naglašavaju da je Privredna komora Hamburga bila prvo mesto gde je Bundesver pozvao nekoliko nemačkih kompanija na inicijalni kontakt kako bi ih uputio u plan, sastanak na kome je potpukovnik Jorn Plischke dao konkretne savete. Između ostalog, on je predložio da 5 od svakih 100 zaposlenih u velikim firmama dobije vozačku dozvolu. „70% svih kamiona koji kruže Nemačkom voze vozači iz istočne Evrope. Ako u tim zemljama bude rata, gde će ti ljudi onda biti?“ upitao je vojni oficir prisutne.
Pliške je savetovao sve učesnike sastanka da razviju svoje specifične akcione planove u slučaju da se Nemačka umeša u vojni sukob, sa detaljima šta se očekuje od svakog zaposlenog ako dođe do takve krize. Za samozaštitu je važno da cela radna snaga bude upoznata sa bezbednosnim pitanjima. Mogli bismo da težimo i da budemo samodovoljni, rekao je potpukovnik, dovodeći u igru dizel generator ili sopstvenu vetroturbinu. Sastanci poput onog u Hamburgu održaće se širom zemlje, takođe je najavio.
Komandni centri
„Svi teritorijalni komandni centri imaju zadatak da sprovedu plan“, rekao je portparol Bundesvera za „Frankfurter algemajne cajtung“. Malte Heine, generalni direktor Privredne komore Hamburga, podržao je pristup. „Moramo da budemo svesni koliko je dobro pripremljena i otporna ekonomija važna za civilnu i vojnu odbranu Nemačke“, rekao je Hajn za novine. Prema samoj Federalnoj vojsci, to „zavisi od pomoći civilnog društva i civilnih kompanija u kriznoj i odbrambenoj situaciji“.
Izazovi u hibridnom ratu, kao što su sajber napadi na kompanije i infrastrukturu, sabotaže i teroristički napadi, „ne mogu se kontrolisati isključivo iz vojne perspektive, već država i društvo u celini moraju da ovladaju njima“, navodi se u „Operacionom planu Nemačke“. “, koji ističe da je „maksimalna civilna podrška odlučujući faktor” i da je „civilno-vojna interakcija za međusobnu podršku čitave države” „centralni element” Operativnog plana za Nemačku. Predviđeno je angažovanje sektora logistike i energetike, jer su, prema vojsci, „pouzdan i fleksibilan transport i pouzdano snabdevanje energijom neophodni za ispunjavanje zadataka oružanih snaga“.
Ovaj plan uzima u obzir i „zahteve NATO-a prema Nemačkoj koji proizilaze iz geostrateške situacije u zemlji“ i zadatak Teritorijalne komande, koji se sastoji od „obezbeđivanja snabdevanja savezničkih i sopstvenih oružanih snaga u Nemačkoj“, navodi se u nepoverljivom dokumentu. i tajni deo, koji je podložan prilagođavanju aktuelnim okolnostima. Nemačka vojska predviđa da, u slučaju rata sa Rusijom, borbene snage Bundesvera neće biti locirane na nemačkoj teritoriji, već će biti raspoređene na istočnom krilu NATO-a, u baltičke države, Slovačku, Rumuniju, Poljsku, pa čak i Finsku.