Ispovest veštačkoj inteligenciji: Crkva u Švajcarskoj projektuje hologram Isusa u ispovedaonici
Za slučaj da veštačka inteligencija u poslednje vreme ne preuzima dovoljno poslova – sada zamenjuje svevišnjeg. Crkva u Švajcarskoj sada koristi AI hologram Isusa da bi uzela ispovesti od katoličkih vernika, kao što se vidi na viralnom video snimku.
„Bio sam iznenađen, bilo je tako lako, i iako je to mašina, dalo mi je toliko saveta“, rekao je jedan zadivljeni obožavalac za DW News dok je opisivao svoje iskustvo sa Propovednikom, koji se nalazi u crkvi Svetog Petra u Lucernu.
Nazvano Deus in Machina, futurističko svetilište ima ispovedničku kabinu sa ekranom koji prikazuje lice Isusa kroz rešetku.
Pre ulaska, robo-Isus upozorava: „Ne otkrivajte lične podatke ni pod kojim okolnostima, koristite ovu uslugu na sopstvenu odgovornost, pritisnite dugme ako prihvatate.“
Zaboravite sve što ste znali, sada ćete čuti jedinu istinu | Nebojša Perović | Mario Zna, 303 Uživo
Ako se vernik odluči da nastavi, digitalno prikazana ličnost tumači njihove reči i generiše odgovor sa animiranim licem koje se kreće u skladu sa rečima.
Na pitanje zašto ženama nije dozvoljeno da služe kao sveštenici u katoličkoj crkvi, digitalni sin Božji je odgovorio: „Sveti spisi uče da su određene uloge definisane unutar crkve, da svaka uloga i zadatak imaju svoje mesto u Božjem planu.
Isusov kibernetički drugi dolazak omogućili su kompjuterski naučnici i teolozi sa Univerziteta primenjenih nauka i umetnosti u Lucernu, koji su programirali bota sa Novim zavetom i verskim informacijama koje su pronađene na internetu, objavio je Dejli mejl.
Kibernetički spasitelj takođe tečno govori 100 različitih jezika, što mu omogućava da razgovara sa vernicima iz celog sveta.
Mnogi vernici su bili nezadovoljni zbog Isusovog robo-uskrsnuća, koji je vršio ispovesti između 23. avgusta i 20. oktobra, ali će biti uključen u događaje do kraja novembra.
Pale akcije proizvođača vakcina nakon što je Tramp imenovao Roberta F. Kenedija Mlađeg za ministra zdravlja https://t.co/R4Aj5oJtN2
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 17, 2024
„Pitao sam za spiralu nasilja, kako da je razbijem“, priseća se jedan zadovoljni posetilac. „Odgovor: molitvom a ne traženjem odmazde“.
Drugi je ispričao: „Bio je u stanju da me reafirmiše u mojim načinima na koji se stvari odvijaju i bio je u stanju da mi pomogne sa pitanjima koja sam imao, poput toga kako mogu da pomognem drugim ljudima da ga bolje razumeju i da mu se približe.”
AI Hrist je čak bio u stanju da se snađe u nekim od najtežih teoloških dilema. „Kako da podržim, iz hrišćanske perspektive, stariju, bolesnu osobu koja se odlučila na asistirano samoubistvo?“ upita jedan pokajnik.
„Možda biste svojoj voljenoj osobi mogli da postavite sledeća pitanja… Šta za vas znači vaša vera u ovom teškom trenutku?“ AI Isus je odgovorio. „Postoji li još nešto u životu što bi moglo da vam donese mir ili radost? Kako da te podržim i da te utešim?“
Dodaje: „Vaš zadatak nije da osuđujete, već da ga pratite s ljubavlju“.
Naravno, nisu svi bili oduševljeni idejom Isusovog digitalnog posrednika, a neki su to označili kao „trik“, dok su drugi savet avatara nazvali „generičkim“.
Crkva je čak dobila i zloslutno upozorenje da projekat „neće biti bez posledica“.
U međuvremenu, profesor Peter Kirchschlager, teolog i etičar sa Univerziteta u Lucernu, tvrdio je da mašine nemaju moralni kompas potreban za praktikovanje religije.
„To je oblast u kojoj smo mi ljudi zapravo znatno superiorniji u odnosu na mašine, tako da bi trebalo sami da radimo ove stvari“, izjavio je on.
Teolog kapele Svetog Petra Marko Šmid priznao je u izjavi da iako projekat „ima svoje granice“ i postavlja neka etička pitanja, do sada su svi njegovi odgovori „bili u skladu sa našim teološkim shvatanjima u kapeli Svetog Petra“.
On kaže da ideja nije da tehnologija preuzme Isusov posao – crkva je ponovila da je instalacija samo privremena – već da podstakne diskusiju o ulozi veštačke inteligencije u religiji.
„Ono što ovde radimo je eksperiment, želeli smo da pokrenemo diskusiju tako što ćemo ljudima omogućiti da imaju veoma konkretno iskustvo sa veštačkom inteligencijom“, objasnio je on. „Na taj način imamo osnovu da razgovaramo o tome i razgovaramo jedni s drugima.
Šmid je zamislio da veštačka inteligencija nudi 24-časovnu podršku na poziv jer za razliku od njihovih ljudskih ekvivalenata, virtuelni sveštenici ne moraju da spavaju.