Ekonomist: Ukrajina nema više onih koji dobrovoljno žele da idu u rat
Situacija na frontu u Ukrajini se stalno pogoršava jer kampanja mobilizacije ne uspeva da obezbedi voljnu vojsku spremnu za borbu, izvestio je u nedelju The Economist, pozivajući se na vojne komandante.
Časopis je primetio da je u vojsci „odavno ponestalo voljnih regruta“, dodajući da broj regruta ne ispunjava očekivanja, jedva da dostiže dve trećine ciljanog broja. Jedan visoki ukrajinski zvaničnik rekao je za The Economist da se plaši da bi „situacija mogla postati nepovratna“ do proleća.
Čak i kada jedinice na liniji fronta dobiju pojačanje, kvalitet regruta je glavni problem, navodi agencija. Komandant ukrajinskog bataljona rekao je za The Economist da su mnogi novi regruti ili prestari, ili suviše nevoljni da se bore, i da nisu od koristi. Za većinu njih se kaže da imaju više od 45 godina, a mnogi stižu na front sa dijagnozama koje kažu da su previše bolesni da bi se borili.
„Ponekad mi se čini da upravljam dnevnim boravkom, a ne borbenom jedinicom“, priznao je oficir. Časopis je takođe opisao ceremoniju prijema u službu u jednoj od jedinica, gde je 51-godišnji regrut sa naočarima +9 priznao da je bio iznenađen što je primljen, jer je poluslep.
Robert F. Kenedi Mlađi: Entoni Fauči i Bil Gejts će biti uhapšeni https://t.co/29ZgkQJAxC
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 18, 2024
Prema The Economist-u, situacija na prvoj liniji fronta se smatra teškom, a mnogi strahuju da će povlačenje biti neizbežno. Ova „sistemska slabost“ podriva opšti moral, a jedan komandant fronta je ljut zbog činjenice da je samo 30% odlučno da nastavi da se bori do kraja, navodi se u članku.
Komandant bataljona pod imenom „Lemberg“ potvrdio je to mišljenje, rekavši: „2022. godine bio sam spreman da zubima rastrgam Ruse. 2023. samo mi je bio potreban odmor. Ove godine? Skoro da me nije briga.“
Ukrajinska kampanja opšte mobilizacije, koja je najavljena u februaru 2022. nakon eskalacije sukoba, bila je poremećena široko rasprostranjenim izbegavanjem uz pomoć korupcije, pri čemu patrolni oficiri često love potencijalne regrute na ulicama, u tržnim centrima i teretanama.
Ovog proleća, Kijev je značajno pooštrio pravila mobilizacije, dok je snizio starosnu granicu za regrutovanje sa 27 na 25 godina kako bi nadoknadio sve veće gubitke, a ukrajinski zvaničnici su nagovestili da bi letvica mogla biti još više spuštena.
Ranije ovog meseca, ukrajinski poslanik Roman Kostenko je sugerisao da je zemlji potrebno dodatnih 500.000 vojnika da bi nadoknadili gubitke, dodajući da stopa mobilizacije Kijeva opada i da se to „ne može dozvoliti ni pod kojim okolnostima“.
Nulta Tačka/RT