Histerija u Prištini nakon eksplozije kanala Ibar-Lepenac! KURTI optužio Srbiju i Rusiju da stoje iza napada
U ranim jutarnjim satima, počevši od 01:30, održana je vanredna sednica Saveta za bezbednost u Prištini. Njom je predsedavao takozvani kosovski premijer Aljbin Kurti koji se prethodno sastao sa komandantom KFOR-a, a pre toga i vanredno obratio na ponoćnoj konferenciji za medije.
Za to vreme na terenu ekipe užurbano rade na osposobljavanju oštećenog kanala Ibar-Lepenac. Radi se o ključnom spoju u Donjim Varagama, gde je sinoć oko 19 časova aktivirana veća količina eksploziva. Takozvana vlada u Prištini je, kao i prethodno Kurti, direktno optužila Aleksandra Vučića i Milana Radoičića za organizaciju napada, a sada i sve povezuju sa ukrajinsko-ruskim sukobom, što je prethodno učinila i Donika Gervala-Švarc.
„Ova sednica je sazvana nakon trećeg napada u poslednja 72 časa, koji je ovoga puta ciljao kritičnu infrastrukturu zemlje – sistem snabdevanja vodom i proizvodnju električne energije“, saopštili su.
Kao prethodno i sam Kurti, te takozvana predsednica Vjosa Osmani, i Savet upire prst ka srpskim vlastima i delovima Srba sa Kosova i Metohije.
NOVO! NATO LOBISTA PRETI: RATOVAĆU PROTIV SRBA AKO PIPNETE „KOSOVO“
Kako su izjavile vođe šiptara, prvi pokazatelji sugerišu da je ovaj napad orkestrirao srpski državni aparat, koji ima kapacitete za ovakve kriminalne i terorističke napade. Elementi terorističkih organizacija ‘Civilna zaštita’ i ‘Severna brigada’, kao i glavni kriminalac Milan Radoičić, pod dirigentskom palicom predsednika i Vlade Srbije, planiraju i izvode takve profesionalne napade u Srbiji“.
Otišli su i korak dalje, i kao i ranije optužbe proširili na Rusiju.
„Takođe je ukazana verovatna povezanost sa napadima agresivne Rusije na Ukrajinu na energetske kapacitete tokom ove nedelje, koji su ostavili više od milion ukrajinskih domaćinstava bez električne energije upravo pred zimu“, navodi se u objavi ove vlade oko 3:30 jutros.
Tokom sednice, članovi Saveta su diskutovali o hitnim merama koje su preduzete i koje se preduzimaju kako bi se ublažile posledice napada i obezbedila sigurnost za kritičnu infrastrukturu na tzv. Kosovu. Preduzeti su konkretni koraci za vraćanje situacije u normalno stanje, navodi dalje ova vlada.
Savet za bezbednost je takođe odobrio dodatne mere za jačanje sigurnosti oko objekata i usluga od kritičnog značaja, kao što su mostovi, trafostanice, antene, jezera, kanali, itd. Policija tzv. Kosova i tzv. Kosovske bezbednosne snage biće aktivirane na terenu u tu svrhu. Takođe je intenzivirana međuinstitucionalna i međunarodna saradnja kako bi se sprečili slični napadi u budućnosti.
„Naša država je odlučna i spremna da zaštiti svoje građane i kritičnu infrastrukturu. Nećemo tolerisati takve akte koji imaju za cilj destabilizaciju tzv. Kosova i ugrožavanje mira i demokratskog funkcionisanja. Situacija je stavljena pod kontrolu i ide ka normalizaciji. Pozivamo sve međunarodne aktere da osude ovaj napad koji nam je naneo velike štete.“
Prethodno se Kurti u vanrednom obraćanju požalio i na to da na Severu nema tzv. Kosovskih bezbednosnih snaga.
„Sećate li se prošlog leta, koliko su bili prisutni pozivi da policija ne nosi duge cevi, ili da se smanji broj policajaca, kako se ne bi realizovali napadi?“, kazao je Kurti na konferenciji za medije u odgovoru na novinarsko pitanje.
U obraćanju je pozvao građane da budu mirni i da kontinuirano prate zvanična uputstva i saopštenja, a da sa druge strane:
„Odbiju da ih obaveštavaju neki dobro poznati portali, i da su nažalost neki više, a neki manje, postali deo hibridnog rata protiv tzv. Republike Kosovo, naroda tzv. Kosova i celog albanskog naroda“.
Sada i vlada podcrtava isto: „Institucije Kosova ostaju maksimalno angažovane kako bi garantovale sigurnost i dobrostanje građana i obezbedile da počinioci ovih nezakonitih radnji odgovaraju pred zakonom. Takođe pozivamo građane da ne padnu na dezinformacije i pogrešna tumačenja hibridnog rata protiv naše države i naroda“.