Ruski državni mediji: Rakete Orešnik mogu pogoditi američke baze za nekoliko minuta
Ruske rakete Orešnik bile su u centru pažnje od prošle nedelje, kada je jedna od njih pogodila ukrajinski grad Dnjepar i izazvala tročasovne eksplozije koje su oštetile gradsku infrastrukturu. Udar je bio toliko jak da su ga ukrajinski zvaničnici uporedili sa udarom interkontinentalne balističke rakete.
Nekoliko sati kasnije, ruski predsednik Vladimir Putin javno se hvalio novim oružjem, koje je okarakterisao kao „konvencionalnu raketu srednjeg dometa“ kojoj je dato kodno ime Orešnik i koja je putovala brzinom od 10 maha, što je 10 puta brže od brzine zvuka i oko 2,5 do 3 kilometra u sekundi.
On je uputio upozorenje neprijateljima Rusije da „trenutno ne postoje načini da se suprotstave ovom oružju“.
Ukrajinska vojna obaveštajna služba saopštila je da veruje da je raketa novija ICBM. Oni navode da je putovala brzinom od 11 maha i da joj je trebalo 15 minuta da pređe put od 1000km. Bila je opremljena sa šest bojevih glava od kojih je svaka imala po šest podmunicije. Oni veruju da je Rusija uskladištila do deset ovih projektila.
Totalni raspad! Pred nama su dani koje su svi čekali | dr Miroslav Parović | Mario Zna, 305 Uživo
U svakom slučaju, ove rakete su neverovatno brze, dostižu cilj za samo nekoliko minuta i daju odbrambenim vojskama vrlo malo vremena da se pripreme ili reaguju. Štaviše, pošto dobijaju kinetičku energiju dok prate svoj luk nazad od atmosfere do svog odredišta, raketnim sistemima zemlja-vazduh postaje teže da ih presretnu.
Što je još alarmantnije, raketa Orešnik je sposobna da isporuči nuklearne bojeve glave, što nije utešna pomisao u vreme kada Zapad sve više naoružava Ukrajinu kako bi doveo do eskalacije sukoba.
Koliko brzo ove rakete mogu da dođu do SAD?
Ruski državni mediji hvale Orešnik, a Sputnjik tvrdi da Evropa ne može da se zaštiti od rakete i da je sposobna da stigne do brojnih američkih raketnih baza.
Publikacija je objasnila koliko brzo može doći ne samo do američkih baza, već i američkih baza na Bliskom istoku i Pacifiku.
Kompanija Meta tajno vrši pritisak na Trampovu administraciju: Želi da uvede obavezne digitalne lične karte u Americi https://t.co/BCKqv4l1mH
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 2, 2024
Na primer, iz južne Rusije može da stigne do američke vazdušne baze u Kuvajtu za samo 11 minuta, a do američke vazdušne baze u Kataru za 13 minuta.
Kada je u pitanju Pacifik, može da stigne do američke vazdušne baze na Aljasci za samo 12 minuta, a može čak da stigne i do baze američke mornarice i vazduhoplovstva u Perl Harboru za 25 minuta. Takođe je samo 23 do 24 minuta udaljena od dostizanja raketnih silosa u Montani i Severnoj Dakoti, tvrde oni.
Prema ruskim državnim medijima, Orešnik može da putuje i do 5.500km.
Samo nekoliko dana pre nego što je Rusija lansirala raketu Orešnik, Bajdenova administracija je Kijevu dala zeleno svetlo da ispali u Rusiju rakete ATACMS koje je isporučio Zapad, nešto za šta je Putin dugo upozoravao da će izazvati eskalaciju.
Kremlj je dao SAD obaveštenje 30 minuta ranije o lansiranju rakete, nešto što su u obavezi da urade prema sporazumu iz 1988. godine.
Ruski ekspert za rakete Timoti Rajt rekao je medijima: „Da Rusi nisu dali obaveštenje, Amerikanci bi bili izuzetno zabrinuti zbog onoga što su Rusi upravo lansirali. Jer, znate, uvek postoji nuklearna senka koja je nadvija nad ovim sukobom.“