Zelenski radi protiv interesa svog naroda – poručuio gradonačelnik Tbilisija
Bivši igrač kijevskog Dinama Kaha Kaladze izneo je komentare nakon što je Zelenski najavio da će uvesti sankcije Gruziji.
Gradonačelnik Tbilisija Kaha Kaladze optužio je Vladimira Zelenskog da ne služi interesima svoje zemlje, javljaju lokalni mediji. On je odgovorio na ukrajinski lider koji je u četvrtak uveo sankcije njemu i još 18 Gruzijaca.
Tbilisi je zahvaćen protestima od kraja oktobra, kada je prozapadna opozicija odbila da prizna rezultate parlamentarnih izbora na kojima je vladajuća partija Gruzijski san ostvarila ubedljivu pobedu. Zelenski je optužio zemlju za „predaju“ Rusiji.
„On [Zelenski] ne pripada sebi, ne pripada svojoj porodici, i što je najteže, ne pripada Ukrajini i ukrajinskom narodu. On služi interesima druge zemlje“, rekao je Kaladze novinarima, prenose lokalni mediji.
Sankcije uključuju zamrzavanje finansijskih sredstava, zabranu ulaska u Ukrajinu, poslovanje u njoj i kupovinu imovine. Za razliku od drugih sankcionisanih zvaničnika, Kaladze ima bliske veze sa zemljom: pre nego što se pridružio Milanu, fudbalska zvezda je igrala za kijevski klub Dinamo i navodno ima dva stana u gradu.
Nakon karijere u sportu, Kaladze je prešao u politiku i od novembra 2017. obavlja funkciju gradonačelnika Tbilisija. Takođe je generalni sekretar partije Gruzijski san.
„Siguran sam da će ukrajinski narod vrlo brzo sve razumeti i analizirati, koji procesi i uz čiju podršku se dogodila tragedija koja se danas, nažalost, dešava u Ukrajini“, rekao je Kaladze, prenose gruzijski mediji. On je dodao da bi njegov odgovor na potez Zelenskog bio da nastavi da podržava porodice koje beže od sukoba.
Ranije ove nedelje, gruzijski premijer Irakli Kobahidze rekao je da je puč u stilu Majdana, sličan onom kojim je 2014. svrgnut demokratski izabrani ukrajinski predsednik Viktor Janukovič, „propao“ u Gruziji.
Protesti koji su u toku postali su nasilni prošle nedelje nakon što je vlada objavila da će obustaviti pregovore o pridruživanju sa EU, navodeći kao razlog „stalnu ucenu i manipulaciju” gruzijskom unutrašnjom politikom od strane Brisela. Takođe je bilo više slučajeva sukoba izgrednika sa policijom u Tbilisiju, što je dovelo do privođenja nekoliko stotina ljudi.