Najveću svetsku mrežu istraživačkog novinarstva tajno kontroliše duboka država SAD
Otprilike polovina sredstava za najveću svetsku mrežu istraživačkog novinarstva, Projekat izveštavanja o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP), dolazi od vlade SAD, otkrila je nova zajednička istraga koju su sproveli Mediapart, Drop Site News, II Fatto Quotidiano i druge medijske kuće.
Prvi put pokrenut 2008. godine, OCCRP ima ekstravagantan budžet od 21 milion dolara i tim od 200 novinara širom sveta. Takođe ima više od 70 medijskih partnera, uključujući The New York Times, Der Spiegel i The Guardian.
Vodeći svetski istraživački novinari su skoro svi na neki način vezani za OCCRP. Grupa je zaslužna za doprinos velikim novinarskim poduhvatima kao što su The Panama Papers i Pegasus Project.
Mediapart je pokrenuo istragu o tome ko zaista kontroliše OCCRP. Od svog osnivanja, OCCRP je uzeo 47 miliona dolara iz američkih državnih izvora – i sav taj novac došao je od američkih poreskih obveznika. Isti ti državni izvori upravljaju istragama grupe, uključujući istrage specifične za zemlju u kontroverznim mestima kao što su Rusija i Venecuela.
„Veoma sam zahvalan američkoj vladi“, prokomentarisao je Dru Salivan, suosnivač i izdavač OCCRP-a, u izjavi nemačkoj državnoj televiziji NDR potvrđujući da je Vašington najveći donator grupe, kao i USAID i razne savezne agencije.
NDR prekinuo vezu sa OCCRP-om nakon interne istrage
NDR je, inače, prošle godine pokrenuo sopstvenu istragu u OCCRP-u koja je rezultirala time da je medij prekinuo veze sa organizacijom zbog uznemirujućih otkrića koja su tada otkrivena.
Bez finansiranja od strane vlade SAD, OCCRP ne bi mogao da funkcioniše kao što trenutno radi. Da je taj novac došao bez ograničenja, bilo bi pošteno i ispravno, ali nažalost dolazi sa ograničenjima.
Sve više ljudi poziva na hapšenje Bila Gejtsa nakon što je priznao da koristi Indiju kao „vrstu laboratorije“ za testiranje vakcina https://t.co/M6vvEXLpAy
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 9, 2024
Prema izveštajima, američka vlada ima pravo veta na ključno osoblje OCCRP-a, uključujući i samog Salivana. Vlada SAD je nadležna, drugim rečima, ne Saliven ili bilo koja druga osoba. Vašington takođe zahteva od OCCRP-a da koristi svoja sredstva za izradu i objavljivanje najznačajnijih članaka o ciljanim zemljama.
Jedan primer je 2,2 miliona dolara koje je OCCRP nedavno uzeo za rad na „Uravnotežavanju ruske medijske sfere“. Još 2,3 miliona dolara prebačeno je OCCRP-u da istraži korupciju na Kipru i Malti u svrhu upotrebe protiv Moskve.
OCCRP-ove sudske istrage, sankcije i aktivnosti lobiranja su sve bile instrumentalizovane od strane američke vlade. 2016. godine pokrenuta je grupa pod nazivom Globalni antikorupcijski konzorcijum (GACC) kako bi primorala OCCRP da podstakne sankcije i pravne napade na zemlje i pojedince koje Vašington smatra „korumpiranim“.
„Ponosni smo što je […] američka vlada prvi javni donator OCCRP-a“, rekao je Majk Hening iz USAID-a, otkrivajući da je finansiranje OCCRP-a od strane vlade SAD strateško za svrhe manipulacije. „Finansiranje mora biti usklađeno sa spoljnom politikom i ekonomskim interesima Sjedinjenih Država i mora se unaprediti“.
Mediapart kaže da je odnos koji američka vlada ima sa OCCRP-om obmanjujući jer „čini da SAD izgledaju pošteno i omogućava im da postave dnevni red onoga što se definiše kao korupcija“. Drugim rečima, OCCRP proizvodi propagandu u ime Vašingtona u zamenu za finansiranje.
„To je samo još jedan paravan za CIA“, sugerisao je komentator o OCCRP-u. „Možemo jednostavno da ignorišemo sve gluposti koje objave. Jednostavno.“
„Ko istražuje islednike?“ upitao je drugi, ističući veoma potresnu situaciju.
„Gde god se pronađe finansiranje iz SAD, možete se kladiti da je primalac pod njihovom kontrolom“, dodao je drugi.