Štetni sastojci u vašem šamponu: Šta treba da znate
Za prosečnog kupca, šampon je uobičajen proizvod koji treba kupiti da bi se održala odgovarajuća higijena. To je takođe nešto što redovno koristite tokom kupanja ili tuširanja, što bi trebalo da bude bezopasno.
Ali to nije uvek slučaj. U stvari, vaša svakodnevna rutina nege kose vam može doneti više štete nego koristi, zahvaljujući hemikalijama koje vrebaju u nekim od najpopularnijih šampona koji se prodaju na tržištu.
Evo svega što treba da znate o tamnoj strani sastojaka šampona, zašto bi trebalo da budete oprezni kakav šampon koristite i gde da pronađete netoksične alternative. (EW.org)
Kokamid DEA, potencijalni kancerogen
Cocamide DEA se dodaje za pravljenje pene za šampon. To je modifikovani oblik kokosovog ulja. Iako može učiniti da vaša kosa bude čista, to takođe može uzrokovati štetu.
Kalifornija je klasifikovala kokamid DEA kao potencijalni kancerogen, što znači da može izazvati rak.
Istina o globalnom haosu, u pitanju je sudbina čovečanstva | Mario Zna, 306 Uživo
Šta je tačno „miris“?
„Miris“ je sveobuhvatni izraz koji može sakriti do 3.500 različitih hemikalija, od kojih su neke zaista opasne po ljudsko zdravlje. Prema Skin Deep-u, bazi podataka Radne grupe za životnu sredinu (EWG), skoro svaki šampon na tržištu sadrži ovu podmuklu mešavinu.
Među ovim skrivenim krivcima su ftalati poput dietil ftalata (DEP). Ftalati se koriste da mirisi duže traju i služe kao sredstvo za želiranje u šamponima. Nažalost, nešto zbog čega bi trebalo da mirišete moglo bi da naruši prirodnu ravnotežu vašeg tela. Studije pokazuju da izloženost ftalatima može izazvati poremećaj hormona, pa čak i reproduktivne probleme.
Miriše na ljiljane: ljiljan aldehid
Lili aldehid je poznat i pod trgovačkim imenom Lilial. Ovaj sastojak se dodaje da šamponima i drugim proizvodima da miris ljiljana, ali je više skrivena opasnost od slatkog mirisa.
Istraživanja su otkrila da aldehid ljiljana može izazvati iritaciju kože i poremećaj hormona i čak može povećati rizik od raka. U stvari, Kalifornija je već zabranila ovu štetnu hemikaliju, a zabrana bi trebalo da stupi na snagu 2027.
Ako to nije dovoljno da se zapitate, razmislite o ovome: ljiljan aldehid je već zabranjen u Evropi.
UZBUNA! Stotine opasnih virusa „nestalo“ iz Bio laboratorije u Australiji https://t.co/mnSYmIA2gz
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 11, 2024
Parabeni: otmičari hormona
Parabeni su konzervansi koji čine da vaš šampon traje godinama. Iako bi mogli biti odlični u produžavanju roka trajanja, nisu tako dobri za vaše telo.
Parabeni su poznati endokrini disruptori koji mogu da ometaju normalno funkcionisanje vaše štitne žlezde i reproduktivnog sistema. Parabeni su povezani sa nizom problema, od reproduktivnih poremećaja do povećanog rizika od karcinoma povezanih sa hormonima kod žena.
S obzirom na brojne dokaze, možda se pitate zašto su ovi štetni sastojci još uvek u šamponima. Odgovor je jednostavan: nedostaje regulativa.
Na sreću, neke države kao što je Kalifornija su na putu da to zabrane.
Kalifornija je 2023. zabranila upotrebu četiri štetna aditiva, uključujući propil paraben, u prehrambenim proizvodima. Od 1. januara 2025. proizvođačima je takođe zabranjeno da „namerno dodaju“ formaldehid i određene parabene i ftalate u kozmetiku i proizvode za ličnu negu koji se prodaju u Golden Stejtu.
Prirodne alternative: Sigurniji izbor za vas i vašu porodicu
Ako ste spremni da odbacite ove štetne hemikalije, potražite prirodne i laboratorijski verifikovane proizvode. Kupujte proizvode koji ne sadrže mirise, parabene i sulfate.
Mnogi različiti brendovi nude niz prirodnih šampona i balzama koji vam mogu pomoći da održite čistu, zdravu kosu bez negativnih nuspojava.
Potražite EWG verifikovanu oznaku
Kada kupujete šampon, potražite oznaku EWG Verified. To znači da proizvod ispunjava stroge standarde bezbednosti i da ne sadrži štetne hemikalije.
To je jednostavan način da osigurate da je ono što kupujete zaista dobro za vas i planetu.
Izbegavajte štetne sastojke koristeći prirodne alternative
Prelazak na bezbednije proizvode za negu kose može izgledati kao mali korak, ali to je korak sa velikim uticajem. Izbegavanje sintetičkih hemijskih sastojaka, ne samo da štitite svoje zdravlje, već takođe doprinosite čistijoj i bezbednijoj životnoj sredini.
Sledeći put kada budete u potrazi sa šamponom, bolje pogledajte te etikete sa sastojcima. Vaša kosa – i vaše telo – biće vam zahvalni za to.