Politička previranja u Francuskoj dovode do povećanja cena struje i gasa u Evropi
Cene prirodnog gasa i električne energije u Evropi ponovo rastu kako počinje grejna sezona, što povećava zabrinutost da se sprema nova energetska kriza.
Politička previranja u najvećem evropskom izvozniku električne energije i drugoj po veličini ekonomiji, Francuskoj, svakako ne pomažu.
Kriza vlade nakon svrgavanja premijera Mišela Barnijea prošle nedelje mogla bi da dovede do smanjenja izvoza električne energije iz Francuske na njena međusobno povezana tržišta, uključujući Nemačku i Italiju, tvrdi analitičar tržišta iz Rojtersa Gavin Megvajer.
Ovo bi bila još jedna epizoda energetskog šoka za evropska tržišta, koja se poslednjih nedelja bore sa rastućim cenama struje i prirodnog gasa.
Rastući budžetski deficit i mogućnost izostanka budžeta za 2025. mogli bi da dovedu do toga da političari u Francuskoj žele da obuzdaju visok francuski izvoz električne energije, navodi Rojtersov Magvajer.
S obzirom da je Francuska najveći evropski izvoznik električne energije, to bi imalo reperkusije na tržišta električne energije i cene širom Evrope.
Sa padom vlade, svako poboljšanje francuskih javnih finansija sada će biti odloženo do formiranja nove vlade, rekli su analitičari ING-a prošle nedelje.
Kao državna firma, francuski elektroenergetski gigant EDF je doprineo nagomilavanju javnog duga zemlje.
Ali velika flota nuklearnih reaktora EDF-a koja obezbeđuje oko 70% francuske snage i oporavak proizvodnje hidroenergije omogućili su Francuskoj da ove godine poveća izvoz električne energije.
„Podstaknuta snažnom nuklearnom i hidro proizvodnjom, Francuska je ove godine izvezla rekordne količine električne energije u susedne zemlje, uprkos ograničenjima na istočnim interkonekcijama koje su ograničile izvoz u proleće“, rekla je energetska kompanija Engie na svom polugodišnjem brifingu o evropskom energetskom tržištu u septembru.
Slavite rušenje Asada? Ajd sad kući – Evropske zemlje zabranile Sirijcima traženje azila https://t.co/YFymNn5gwa
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 10, 2024
Potražnja za električnom energijom u Francuskoj ostaje ispod nivoa iz 2020. godine, delom zbog gubitka industrijske proizvodnje i konkurentnosti i napora potrošača za uštedu energije, rekao je Engi, napominjući da se potražnja brže oporavila u Nemačkoj, Velikoj Britaniji, Belgiji i Holandiji.
Francuski neto izvoz električne energije biće rekordan 2024. godine, pokazuju podaci francuskog mrežnog operatera RTE. To je zato što je održavanje mnogih nuklearnih reaktora završeno, a proizvodnja hidroenergije se oporavila.
Nema neposredne pretnje velikom izvozu električne energije iz Francuske. Ipak, politička nestabilnost u najvećem evropskom neto izvozniku električne energije čini evropska tržišta električne energije još nervoznijim.
Evropska industrija će izgubiti dalju konkurentnost jer visoke cene energije, rastuće cene prirodnog gasa i zabrinutost oko snabdevanja gasom ove zime povećavaju neizvesnost u pogledu korišćenja fabrika usred rastućih troškova.
Evropske referentne cene prirodnog gasa kreću se oko jednogodišnjeg maksimuma prošlog meseca, jer su novembarske hladnoće razbile nade i molitve za treću relativno blagu zimu zaredom.
Poslednjih nedelja, Evropa je iscrpljivala svoje zalihe prirodnog gasa najbržim tempom od 2016, pošto je potražnja porasla sa nižim temperaturama.
Ovo doprinosi prestanku isporuke gasa iz ruskih gasovoda u Evropu preko Ukrajine nakon 31. decembra i rastućoj konkurenciji za spot snabdevanje LNG-om sa Azijom za zimsku potražnju.
Ova zima bi mogla da nanese veći bol industrijama koje se oslanjaju na prirodni gas i da dovede do smanjenja proizvodnje, rekli su analitičari i rukovodioci industrije za Rojters.
Mnogo veći troškovi energije u Evropi stavljaju njene industrije u nepovoljniji položaj u poređenju sa SAD, Azijom ili Bliskim istokom.
Na primer, trenutna cena holandskog čvorišta je skoro pet puta veća od referentne cene prirodnog gasa u SAD u Henri Habu.
Najviše cene električne energije u Evropi od februara 2023. ugrožavaju industrijsku proizvodnju u ključnim ekonomijama i u velikoj meri su iznad poslovne isplativosti.
Usred rastućih cena energije i brzog trošenja zaliha prirodnog gasa, evropska energetska tržišta su zabrinutija nego inače, jer su vlade dve najveće ekonomije, Nemačke i Francuske, sada doživele kolaps.