Švedska pooštrava pravila za traženje azila
Švedska vlada je u utorak objavila nacrt zakona koji će ograničiti mogućnost da odbijeni tražioci azila ponovo podnesu zahtev bez napuštanja zemlje.
Vlada desnog centra — manjinska koalicija koju podržavaju „antiimigracione“ Švedske demokrate — došla je na vlast 2022. obećavajući da će pooštriti imigraciju.
Johan Forsel, ministar za migracije, rekao je na konferenciji za novinare da je preko sedam od 10 zahteva za azil odbijeno.
„Dakle, trebalo bi da napustite zemlju“, rekao je Forsel i dodao da „znatan broj“ to nije učinio.
Prema sadašnjem zakonodavstvu, odbijeni slučaj za azil i naknadna odluka o deportaciji zastarevaju četiri godine nakon stupanja odluke na snagu — bez obzira na to da li je osoba napustila zemlju.
Forsel je primetio da to znači da odbijeni tražioci azila imaju pravo da se njihov slučaj još jednom proceni „čak i ako su okolnosti ostale iste“.
Ministar se požalio da je to stvorilo podsticaje za ljude da „idu u podzemlje“ četiri godine, a zatim se ponovo prijave bez napuštanja Švedske.
Prema vladinim podacima, otprilike 25 odsto zahteva za azil u 2023. bilo je od pojedinaca čije su prethodne odbijenice stigle do tog roka zastarelosti.
Vlada je predstavila novi zakon u kome bi odluka umesto toga važila pet godina „nakon što osoba napusti zemlju“.
Nemačka policija vršila racije po kućama i hapsila ljude optužene za „vređanje” političara na internetu https://t.co/Ownoo0Qtha
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 26, 2024
Takođe je rečeno da će blokirati mogućnost onima kojima su odbijeni zahtevi za azil da umesto toga podnesu zahtev za boravišnu dozvolu na osnovu zaposlenja dok ostaju u zemlji.
Novi zakon treba da odobri parlament, ali je vlada rekla da je predložila da stupi na snagu u aprilu sledeće godine.
Skandinavska zemlja je primila veliki broj izbeglica od 1990-ih.
Mnogi su pobegli iz zemalja kao što su Avganistan, Iran, Irak, Somalija i Sirija.
Ali od velikog priliva u Švedsku 2015. godine, mnogi koji su bili iz Sirije, uzastopne levičarske i desničarske vlade su pooštrile pravila o azilu.
Mere uključuju izdavanje samo privremenih boravišnih dozvola tražiocima azila, pooštravanje uslova za spajanje porodice i povećanje prihoda za radne vize za državljane koji nisu iz zemalja EU.