LUDILO! Bil Gejts finansira novi projekat pod nazivom „Duboko nebo“ za menjanje Zemljine atmosfere
Milijarder eugeničar Bil Gejts dao je kanadskoj kompaniji 40 miliona dolara da promeni Zemljinu atmosferu uklanjanjem prirodnog ugljenika.
Deep Sky je u sredu objavio da mu je dodeljen ogroman grant od kompanije Breakthrough Energy Catalist koju je osnovao Gejts za finansiranje onoga što naziva svojim projektom Deep Sky Alpha.
Globalnews.ca izveštava: Građevinski radovi na lokaciji projekta, koji se nalazi severno od Kalgarija u gradu Inisfejl, već su u toku, rekao je u intervjuu izvršni direktor Deep Sky-a.
„Ovo bi trebalo da bude trenutak ponosa za Kanadu. Ovo postrojenje u aprilu 2025. biće jedno od prvih objekata u Severnoj Americi koje će zapravo ukloniti CO2 iz atmosfere koristeći obnovljivu energiju i skladištiti ga pod zemljom u dubokom slanom akviferu“, rekao je Stil.
Osnovao ga je 2023. Frederik Lalond – kanadski preduzetnik koji je suosnivač onlajn turističke kompanije Hopper, Inc. – Deep Sky ima za cilj da se uhvati u koštac sa globalnom klimatskom krizom izgradnjom prvog u svetu testnog čvorišta za uklanjanje ugljenika sa direktnim hvatanjem iz vazduha i centra za komercijalizaciju.
To je prva kanadska kompanija koja je dobila investiciju od Breakthrough Energy Catalist-a, koji finansira komercijalne projekte za nove klimatske tehnologije u nastojanju da ubrza njihovo usvajanje i smanji njihove troškove.
„Svetu će na kraju trebati mnogo pristupa uklanjanju ugljenika po cenama daleko nižim nego što se danas može postići, ali platforma Deep Sky će omogućiti i ubrzati ovu vrstu inovacija u stvarnom svetu koja bi mogla da učini pristupačnim (direktno hvatanje vazduha) dostižnim“, rekao je u saopštenju Mario Fernandez, šef Breakthrough Energy Catalist-a.
Najveći donator Klintonovih i korisnik Epštajnovih „usluga“ beži iz Amerike nakon pobede Trampa https://t.co/3sLB12OXx9
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 29, 2024
Direktno hvatanje vazduha je termin koji se odnosi na fizičko uklanjanje viška ugljen-dioksida iz atmosfere radi usporavanja globalnog zagrevanja. Razlikuje se od hvatanja i skladištenja ugljenika, što se odnosi na hvatanje ugljenika iz dimnjaka ili drugih industrijskih emisijskih tačaka.
Povlačenje ugljen-dioksida direktno iz vazduha zagovornici vide kao način za čišćenje istorijskih emisija koje su već pobegle u atmosferu, što znači da bi potencijalno moglo pomoći da se preokrenu štetni uticaji navodnih klimatskih promena koje je izazvao čovek.
Tehnologija obično uključuje upotrebu ogromnih usisivača ili ventilatora za usisavanje vazduha, a zatim ga propuštaju kroz sistem za filtriranje da bi se uklonio CO2 za bezbedno skladištenje pod zemljom.
Kompanije kao što su kanadski Carbon Engineering Ltd. — koju je 2023. godine kupio američki Occidental Petroleum za 1,1 milijardu dolara — i švajcarski Climeworks već imaju velike projekte u Teksasu, odnosno na Islandu.
Ali dok broj pilot projekata direktnog zahvatanja vazduha širom sveta raste, tehnologija je i dalje skupa i suočava se sa strmim preprekama u širokoj primeni.
„Direktno hvatanje vazduha je mnogo, mnogo teže nego tradicionalno hvatanje i skladištenje ugljenika jer je gustina CO2 u vazduhu mnogo niža od gustine CO2 u dimnjaku“, rekao je Stil.
„Industrija takođe ima energetski problem. Potrebna vam je obnovljiva energija za pokretanje ovih uređaja, a mi jednostavno nemamo dovoljno obnovljive energije na planeti.“
Na svom Innisfail sajtu, Deep Sky kaže da će pilotirati do 14 projekata direktnog hvatanja vazduha kompanija širom sveta, u nastojanju da se vidi koji od njih rade najbolje i koji mogu biti komercijalizovani. Već je potpisao ugovore sa osam kompanija za implementaciju njihovih pojedinačnih tehnologija na lokaciji.
„Danas u svetu postoji preko 100 kompanija (direktno zahvatanje vazduha) i sastali smo se sa svakom od njih“, rekao je Stil.
Ugljen-dioksid zarobljen na lokaciji Deep Sky biće transportovan do postojećeg bunara u postrojenju Meadovbrook Carbon Storage Hub severno od Edmontona, gde će biti ubrizgan i uskladišten dva kilometra pod zemljom.
Čitav testni centar će se napajati obnovljivom energijom, a Deep Sky namerava da ostvari prihod prodajom kredita za ugljenik koje zaradi.
Deep Sky planira da uloži više od 100 miliona dolara u projekat tokom perioda od 10 godina i dodao je da će projekat imati koristi od federalnog poreskog kredita za investiciju koja ima za cilj da podstakne izgradnju objekata za hvatanje ugljenika u Kanadi.
Međuvladin panel UN-a za klimatske promene priznao je da će uklanjanje ugljen-dioksida u obimu od milion ili čak milijardi tona biti neophodno do 2050. godine kako bi se stabilizovala klima planete.
To je zastrašujući zadatak, rekao je Stil, s obzirom na to da samo mali broj projekata trenutno postoji širom sveta. Najveće, Climeworks’ Mammoth postrojenje na Islandu, ima kapacitet da uhvati samo do 36.000 tona CO2 godišnje.
Ali Stil je rekao da veruje da je moguće i neophodno brzo povećati primenu tehnologije direktnog zahvatanja vazduha.
„Ono što volim da kažem ljudima je da je zaista neverovatno šta ljudska bića mogu da urade kada su im leđa naslonjena na zid“, rekao je on.
Nulta Tačka/GlobalNews.ca