SAD zatvaraju svoju agenciju za „dezinformacije“
Globalni centar za angažovanje (GEC) američkog Stejt departmenta zatvoren je nakon što su republikanci prekinuli njegovo finansiranje. Agencija je bila odgovorna za širenje propagande u inostranstvu i, prema konzervativcima, cenzurisanje disidentske misli kod kuće.
GEC je u ponedeljak saopštio da će prestati sa radom do kraja tog dana. „Stejt department se konsultovao sa Kongresom u vezi sa narednim koracima“, dodaje se u saopštenju.
Organizacija je zapošljavala oko 120 ljudi i imala je godišnji budžet od 61 milion dolara. Osnovana 2016. godine, njen navedeni cilj je bio da „prepozna, razume, razotkrije i suprotstavi se stranim državnim i nedržavnim naporima propagande i dezinformacija“.
Specijal iz Moskve: Rasturanje zapadne propagande | Mario Zna
U praksi, GEC je predvodio sopstvene složene propagandne kampanje. U dve kampanje, agencija je finansirala video igrice koje su imale za cilj da pouče decu o navodnim opasnostima antiameričkih narativa, puštajući ih u UK, Ukrajini, Letoniji, Iraku i Saudijskoj Arabiji.
Tokom pandemije koronavirusa, GEC je usmeravao novac nizu nevladinih organizacija koje su zatim sastavljale liste naloga na društvenim mrežama koji su navodno širili „dezinformacije“ o virusu i njegovom poreklu, a koje su zatim predstavljene platformama da bi bile zabranjene ili uklonjene. Mnogi od naloga pripadali su onome što je bivši šef Tvitera za poverenje i bezbednost, Joel Rot, nazvao „običnim Amerikancima“, što je izazvalo zabrinutost među konzervativcima da GEC krši svoju zabranu delovanja u SAD.
Poljska preti hapšenjem Netanjahua u Aušvicu: MKS izdao nalog za hapšenje izraelskog premijera https://t.co/AhWo5QANqq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 23, 2024
2023. godine GEC je bio primoran da prekine veze sa „Globalnom inicijativom za dezinformacije“ Džordža Soroša, nakon što se pokazalo da agencija plaća Soroševu organizaciju da sastavi liste „visokih rizičnih“ vesti koje će koristiti u kampanji bojkota oglašivača. Ovi novinski sajtovi su bili pretežno desničarski orijentisani i bazirani u Americi.
Vlasnik kompanije X Ilon Mask nazvao je GEC „pretnjom demokratiji“ prošle godine, opisujući tu agenciju kao „najgoreg prestupnika američke vlade za cenzuru i medijsku manipulaciju“.
Mask je bio ključan u konačnom gašenju GEC-a. Ogroman račun o potrošnji od 1.547 stranica koji je prošle nedelje izneo pred Predstavnički dom predsedavajući Majk Džonson sačuvao bi sredstva za agenciju, sve dok Mask nije zapretio da će finansirati izazove na primarnim izborima svakom republikancu koji je glasao za to.
Mask je okarakterisao nacrt zakona – koji je takođe uključivao povećanje plata zakonodavcima – kao „kriminalni“, „nečuveni“, „nesavesni“ i na kraju „jedan od najgorih zakona ikada napisanih“. Novoizabrani predsednik Donald Tramp i novoizabrani potpredsednik Džej Di Vens tada su objavili zajedničku izjavu protiv zakona, primoravajući Džonsona da to zameni skraćenim delom zakona koji ukupno ima manje od 120 stranica.
Ovaj zakon koji je odobrio Mask nije uspeo sa 235 prema 174 glasa, a 38 republikanaca pridružilo se 197 demokrata kako bi blokirali njegovo usvajanje. Na kraju je prošlo nakon što su republikanci dodali odeljak kojim se suspenduje gornja granica američkog duga na dve godine, potez koji će dodati bilione dugu savezne vlade od 36 biliona dolara.
Nulta Tačka/RT